• Посилання скопійовано

Відображаємо в обліку продаж нерухомості фізособі-засновнику

Чи може юрособа продати нерухоме майно фізособі-засновнику? Як оподаткувати таку операцію та відоюразити її у бухгалтерському обліку?

Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦКУ власник майна має право володіти, користуватися, розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Також власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Тож, оскільки законодавством не встановлено заборон щодо продажу майна підприємства своєму ж засновнику, то такий продаж здійснюється за загальними правилами.

Бухгалтерський облік. Тож, в бухгалтерському обліку з метою продажу нерухоме майно потрібно перевести із складу основних засобів до необоротних активів та групи вибуття, утримуваних для продажу. При цьому таке переведення може бути здійснено тільки у разі відповідності необоротного активу всім вимогам, встановленим п. 1 П(С)БО 27

Необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу у разі, якщо: 

- економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

- вони готові до продажу у їх теперішньому стані;

- їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;

- умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;

- здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.

Відповідно до п. 6 П(С)БО 27 необоротні активи, група вибуття, які визнані утримуваними для продажу, припиняють визнаватися у складі необоротних активів. На необоротні активи, утримувані для продажу, у т.ч. необоротні активи, що входять до групи вибуття, амортизація не нараховується. 

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

Тобто доходом з точки зору ведення бухобліку є договірна ціна, яку визначено за договором продажу. В бухгалтерському обліку продаж нерухомості буде відображатися такими проведеннями: 

1) переведено нерухоме майно до складу необоротних активів, які визнані утримуваними для продажу: Д-т 131 К-т 103, Д-т 286 К-т 103;

2) визнано дохід та нараховано податкові зобов’язання з ПДВ від продажу такого активу: Д-т 377 К-т 712; Д-т 712 К-т 643 ПДВ;

3) списано собівартість необоротного активу, утриманого для продажу: Д-т 943 К-т 286;

Податок на прибуток. Як відомо, починаючи з 01.01.2015 року об’єкт оподаткування з податку на прибуток формується на підставі фінрезультату, визначеного за правилами П(С)БО та МСФЗ та скоригованого на відповідні податкові різниці (у разі їх застосування).

Якщо продавець має проводити коригування фінрезультату до оподаткування (відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ), то за правилами, встановленими ст. 138 ПКУ, такий фінрезультат:

- збільшується на суму залишкової вартості об'єкта ОЗ, визнану в бухобліку;

- зменшується на суму залишкової вартості об'єкта ОЗ, визначену з урахуванням положень ст. 138 ПКУ.

Розглянемо долю ПДВ. Насамперед зазначимо, що продаж необоротних активів прирівнюється до операції з постачання товарів. Тому відповідно до пп. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ операцій з постачання необоротних активів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Тож, коли договірна ціна рівна з балансовою вартістю, підприємство визнає податкові зобов’язання з ПДВ на рівні договірної вартості.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202419
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202439
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202435
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202437
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133