• Посилання скопійовано

Замовника послуг слід вказувати у відповідному договорі

Якими документами підприємство повинне підтвердити, що замовник є нерезидент?

Запитання: Підприємство - платник податку на прибуток на загальних підставах, платник ПДВ. Займається транспортно-експедиторською діяльністю в межах договорів міжнародного перевезення вантажів. Не здійснює операцій по перевезенню. Оплати здійснюються тільки після надання послуг. Іноді замовниками є юридичні особи-нерезиденти (Латвія).

Питання 1. Якими документами від Замовника підприємство повинне підтвердити, що даний Замовник є нерезидент? Чи може підприємство скористатися підпунктом «б» п. 185.1 ст. 185 ПКУ та підпунктом «ж» п.186.3 ст. 186 ПКУ, а також УПК щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності затвердженою наказом ДПС України 06.07.2012 №610, та не оподатковувати ПДВ надані послуги з ТЄО Замовнику-нерезиденту?

Питання 2. Якщо так, то чи повинне буде воно коригувати свій податковий кредит з ПДВ згідно статті 199 ПКУ? Які операції відносяться до неоподатковуваних?  Всі отримані послуги (поштові послуги, послуги оренди, послуги зв’язку та ін.), придбані товари, необоротні активи використовуються для здійснення господарської діяльності підприємства.

Відповідь: 

Питання 1. Дійсно, п. «ж» пп. 186.3 ПКУ містить норму, за якою, якщо замовником транспортно-експедиційних послуг є нерезидент, то такі послуги, незалежно від фактичного місця їх надання, вважаються такими, що надані за кордоном (тобто, за межами митної території України). А за п. 185.1 ПКУ, послуги, надані за кордоном, не є об’єктом оподаткування ПДВ (оскільки їх немає у переліку об’єктів оподаткування цим податком).  


 

При цьому ПКУ не містить правил визначення або підтвердження того, ким був ваш замовник – це повинно прямо випливати із первинних документів. Тобто, на нашу думку, для цього достатньо в договорі про надання послуг зазначити, що замовник зареєстрований як суб’єкт господарювання – юрособа у іншій, ніж Україна, країні (зокрема, в Латвії). ПКУ не містить вимоги підтверджувати цей факт якимись  іншими документами, наприклад, довідками з торгової палати, податкової або органів місцевої влади за місцем реєстрації замовника. 

Питання 2. Якщо ви надаєте тільки транспортно-експедиційні послуги нерезидентам, і іншої оподаткованої ПДВ діяльності не здійснюєте, то весь обсяг наданих вами послуг є пільгованим, тобто, не є об’єктом оподаткування. В такому випадку ви не маєте права на податковий кредит з ПДВ взагалі (згідно із п. 198.4 ПКУ). Якщо ви вже скористалися правом на податковий кредит, то повинні визнати податкове зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ, у тому звітному періоді, в якому придбані товари, послуги, необоротні активи почали використовуватися в операціях, які не є об’єктом оподаткування ПДВ.   

Якщо ж ви здійснюєте як оподатковані, так і не оподатковані ПДВ операції (наприклад, надаєте транспортно-експедиційні послуги як резидентам, так і нерезидентам), то «вхідний» ПДВ (сплачений/нарахований у ціни придбаних товарів, послуг, необоротних активів) ви маєте розподіляти за правилами, встановленими ст. 199 ПКУ. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520