• Посилання скопійовано

Чи може засновник підприємства працювати за основним місцем на іншому підприємстві?

Найманий працівник хоче створити ТОВ і бути одноосібним засновником та керівником без отримання зарплати. Чи може найманий працівник суміщати свою основну роботу з роботою у створеному ним ТОВ?

Будь-яка фізособа має право згідно чинного законодавства створити юрособу або ФОП.

Крім того, найманий працівник, ставши засновником власного підприємства, має право управляти ним без оформлення трудових відносин та отримання заробітної плати. Про це детально ми писали тут.

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожний громадянин України право на працю, а також на створення державою умов для повного виконання цього права.

Згідно з ч. 2 ст. 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Проте, є виняток, який міститься в ч. 5 ст. 40 Закону про ТОВ, яка стосується директора. В якій зазначено, що член виконавчого органу товариства не може без згоди загальних зборів учасників або наглядової ради товариства, а член наглядової ради товариства - без згоди загальних зборів учасників, зокрема бути членом виконавчого органу або наглядової ради іншого суб’єкта господарювання, що здійснює діяльність у сфері діяльності товариства.

Тобто директор одного ТОВ не може працювати директором іншого ТОВ без дозволу загальних зборів учасників або наглядової ради. 

А оскільки, в даній ситуації, засновник не буде директором створеного підприємства, а лише виконуватиме управлінські функції (і не потребує дозволу учасників), то діюче законодавство не містить заборони щодо роботи такого засновника за основним місцем роботи найманим працівником. 

Щодо паралельної діяльності фізособи у створеному ТОВ та роботою за основним місцем зазначимо: якщо це не шкодить виконанню роботи, то можна. Якщо є потреба у перебуванні працівника на роботі повний день, а на вирішення деяких питань у новоствореному підприємстві потрібен час, який припадає на робочі години, то це потрібно просто узгодити з керівником або розглянути можливість роботи на умовах неповного робочого часу. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025453
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520