• Посилання скопійовано

Чи може засновник підприємства працювати за основним місцем на іншому підприємстві?

Найманий працівник хоче створити ТОВ і бути одноосібним засновником та керівником без отримання зарплати. Чи може найманий працівник суміщати свою основну роботу з роботою у створеному ним ТОВ?

Будь-яка фізособа має право згідно чинного законодавства створити юрособу або ФОП.

Крім того, найманий працівник, ставши засновником власного підприємства, має право управляти ним без оформлення трудових відносин та отримання заробітної плати. Про це детально ми писали тут.

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожний громадянин України право на працю, а також на створення державою умов для повного виконання цього права.

Згідно з ч. 2 ст. 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Проте, є виняток, який міститься в ч. 5 ст. 40 Закону про ТОВ, яка стосується директора. В якій зазначено, що член виконавчого органу товариства не може без згоди загальних зборів учасників або наглядової ради товариства, а член наглядової ради товариства - без згоди загальних зборів учасників, зокрема бути членом виконавчого органу або наглядової ради іншого суб’єкта господарювання, що здійснює діяльність у сфері діяльності товариства.

Тобто директор одного ТОВ не може працювати директором іншого ТОВ без дозволу загальних зборів учасників або наглядової ради. 

А оскільки, в даній ситуації, засновник не буде директором створеного підприємства, а лише виконуватиме управлінські функції (і не потребує дозволу учасників), то діюче законодавство не містить заборони щодо роботи такого засновника за основним місцем роботи найманим працівником. 

Щодо паралельної діяльності фізособи у створеному ТОВ та роботою за основним місцем зазначимо: якщо це не шкодить виконанню роботи, то можна. Якщо є потреба у перебуванні працівника на роботі повний день, а на вирішення деяких питань у новоствореному підприємстві потрібен час, який припадає на робочі години, то це потрібно просто узгодити з керівником або розглянути можливість роботи на умовах неповного робочого часу. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202417
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202437
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202435
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133