• Посилання скопійовано

Філія БО без статусу ЮО: оренда квартири для нерезидента-волонтера

Філія міжнародної благодійної організації без статусу юрособи в Україні планує орендувати квартиру для нерезидента, який приїздить в Україну для надання консультацій на волонтерських засадах. За цю квартиру планує сплачувати з розрахункового рахунку. Чи потрібно вартість цієї оренди обкладати ПДФО та ВЗ (як додаткове благо)? Чи можна віднести на витрати?

Іноземні суб’єкти господарювання можуть відкривати в Україні свої представництва, як і українські суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності на території інших держав (абз. 16 ст. 5 Закону про ЗЕД). Представництвом вважається установа (або особа), яка представляє інтереси іноземного суб’єкта, маючи належно оформлені повноваження від нього (ст. 1 Закону про ЗЕД).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону «Про громадські об’єднання», відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації акредитується в Україні без надання статусу юридичної особи в порядку, визначеному Законом.

Згідно з ст. 2 ЦКУ, учасниками цивільних правовідносин є фізичні та юридичні особи. Статтею 21 Закону про громадські об'єднання передбачає право бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства лише для громадських об'єднань з правами юридичної особи.

Організація без статусу юридичної особи є суб'єктом, щоможе мати права, передбачені ч. 1 ст. 21 Закону про громадські об'єднання, але, не маючи відповідної правосуб'єктності та не може укладати і виконувати договори як окрема особа.

Тобто, філія іноземної благодійної організації без права юридичної особи не може вступати від свого імені у відносини, а має завжди виступати від імені іноземної компанії (наприклад, в договорах стороною завжди вказується іноземна компанія). Власність в Україні оформляється на іноземну компанію. І всю відповідальність несе іноземна компанія.

Така філія виконує саме представницькі функції та єдиним джерелом доходів є кошти від нерезидента на утримання.

Тому, якщо філія міжнародної благодійної організації без статусу юридичної особи в Україні планує орендувати квартиру для нерезидента, який приїздить в Україну для надання консультацій на волонтерських засадах, потрібно діяти за законодавством України. Договір оренди укладати від імені нерезидента-юрособи, а найм такої квартири має бути пов’язаний з метою діяльності благодійної організації.

Оренда житла для особи нерезидента буде його доходом, отриманим, як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ) з утриманням та сплатою ПДФО і ВЗ, як з негрошового доходу. Такій особі доведеться повернути благодійній організації ПДФО та ВЗ шляхом внесення через касу банку на поточний рахунок організації. Також фізособа-нерезидент повинна отримати реєстраційний номер картки платника податків – докладніше про це тут.

 

 

Чи потрібно подавати Додаток 4ДФ об’єднаної звітності з інформацією про доходи нерезидента? Якою нормою ПКУ передбачено необхідність нерезидента ставати на облік у податкових органах України?

Так, потрібно. Для персоніфікованого відображення в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності нарахованого та виплаченого доходупотрібно мати реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) фізособи-нерезидента. 

Отримати РНОКПП нерезидент може особисто або через законного представника чи уповноважену особу (п. 70.5 ПКУ). Таким представником може бути філія організації в особі її працівника. Для цього потрібно:

  • подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР, яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі;
  • додати до облікової картки документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою. 

Фізособа-нерезидент отримує РНОКПП, щоб організація маламожливість відобразити виплачену винагороду та подати Додаток 4ДФ об’єднаної звітності.

Вартість оренди можна віднести на інші витрати операційної діяльності – 949 рахунок звітного періоду, якщо консультації нерезидента є виконанням цілі, мети чи є частиною проекту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025458
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520