• Посилання скопійовано

Оренда у витратах ФОПа, якщо ставок орендувала фізособа, а використовує ФОП

Фізособа уклала договір оренди ставка державної власності, для рибницької діяльності, після чого зареєструвалася ФОП на загальній системі оподаткування. ФОП отримує доходи від рибництва. Чи можна платити оренду ставка з рахунку ФОПа і включати ці суми до витрат?

Згідно з ч. 1 ст. 320 ЦКУ, власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ч. 1 ст. 190 ЦКУ).

В ситуації, яку ми розглядаємо, фізособа використовує своє майно у вигляді майнового права оренди ставка в господарській діяльності ФОП. Тобто, ФОП може використовувати у власній господарській діяльності ставок, який він орендував як фізособа.

Поряд з цим, відповідно до пп. 63.3 ПКУ та п. 8.1 Порядку №1588 платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП у порядку, встановленому розд. VIIІ Порядку №1588.

Таким чином, про використання в господарській діяльності ставка ФОП має повідомити податкову, надіславши повідомлення за ф. №20-ОПП.

Звісно, що якщо ФОП сплачує орендні платежі за ставок, який використовує у власній діяльності, такі платежі він може здійснювати зі свого підприємницького банківського рахунку.

Аналогічно роз’яснює і НБУ: за поточними рахунками ФОП в національній валюті можна здійснювати всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій, пов'язаних із власними потребами.

Згідно з ст. 51 Водного кодексу, за користування водним об’єктом орендар зобов’язаний сплачувати:

  1. орендну плату за водний об’єкт та
  2. орендну плату за земельну ділянку під таким водним об’єктом.

 

Щодо плати за земельну ділянку

Орендна плата за земельну ділянку державної власності відноситься до складу плати за землю (пп. 14.1.147 ПКУ). Плата за землю відноситься до податку на майно (див. пп. 265.1.3 ПКУ).

Відповідно до пп. 177.4.3 ПКУ, до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП, належать в тому числі суми  податків, зборів, пов’язаних з проведенням господарської діяльності такої ФОП (крім ПДВ для ФОП, зареєстрованого як платник ПДВ, та акцизного податку, ПДФО з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об’єктів житлової нерухомості).

Таким чином, орендна плата за земельну ділянку під ставком, на наш погляд, відноситься до складу витрат ФОП.

 

Щодо орендної плати за водний об’єкт

Відповідно до пп. 177.4.4 ПКУ, до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП, належать в тому числі інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1-177.4.3 ПКУ, до яких відносяться на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності.

Таким чином, орендна плата за водний об’єкт також, на наш погляд, включається до складу витрат ФОП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520