• Посилання скопійовано

Додатковий капітал від засновника

Засновник ТОВ хоче внести додатковий капітал в грошовій формі без збільшення СК. Як оформити таку операцію? Чи впливає додатковий капітал на фінансовий результат підприємства (чи отримує в такому разі підприємство дохід)? Як правильно відобразити в бухобліку додатковий капітал? Чи є нюанси оподаткування додаткового капіталу?

Законодавством передбачена можливість збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів учасників та/або третіх осіб (ст. 18 Закону про ТОВ).

Кожний учасник має переважне право зробити додатковий вклад у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно до його частки у статутному капіталі (ч. 7 ст. 18 Закону про ТОВ). 

Отже, тільки рішенням засновника може встановлюватися можливість вносити додаткові вклади, в якому варто зазначити:

  • загальну суму збільшення статутного капіталу товариства;
  • запланований розмір статутного капіталу;
  • строк для внесення додаткових вкладів.

Тобто зробити додатковий вклад може кожен засновник (учасник) у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно до його частки. Відповідно, у разі збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів номінальна вартість частки засновника (учасника) може бути збільшена на суму в межах його додаткового вкладу.

Установлення розміру, форми та порядку внесення учасниками додаткових вкладів належить до компетенції зборів товариства згідно з пп. "а" ст. 59 Закону №1576. Тому, для початку, потрібно зібрати збори учасників і прийняти рішення про внесення додаткового капіталу засновником. Потім зафіксувати таке рішення у протоколі загальних зборів. Не укладаються при цьому договори позики чи дарування між засновником і підприємством-отримувачем.

Оскільки додаткові внески підприємство отримує від засновника, то облік цих активів має власні правила. Тому згідно з п. 3 НП(С)БО 1 та п. 5 П(С)БО 15 не вважається доходом збільшення активів і капіталу за рахунок внесків власників (учасників). Отже, сума внеску додаткового капіталу засновником не збільшує дохід підприємства.

Згідно з Інструкцією №291 інший вкладений засновником підприємства (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу потрапляють саме до додаткового капіталу. І обліковується такий вид капіталу підприємства за  субрахунком 422 «Інший вкладений капітал». За кредитом субрахунку 422 відображають збільшення додаткового капіталу, а за дебетом — його зменшення.

В бухобліку підприємства внесення додаткового капіталу засновником відображатиметься так:

1. Дт 377 Кт 422 - відображення зобов’язання засновника у вигляді внеску додаткового капіталу;

2. Дт 311 Кт 377 - надійшли на рахунок підприємства внески у виляді додаткового капіталу від засновника. 

 

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат (прибуток чи збиток), визначений за правилами бухгалтерського обліку, з урахуванням різниць (пп. 134.1.1 ПКУ).

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15, зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства не визнається доходом. Крім того, податкові різниці, пов’язані з формуванням статутного капіталу, у ПКУ не передбачені. Тому операція зі здійснення внеску до статутного капіталу підприємства не впливає на розмір об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Тобто, такі операції відображаються згідно з правилами бухобліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

 

ПДВ

Згідно з пп. 196.1.1 ПКУ, операція з випуску (розміщення) акцій і корпоративних прав не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому в емітента не виникають податкові зобов’язання. Отримання внеску також не призводить до виникнення податкового кредиту з ПДВ, оскільки ця операція не є постачанням товарів або послуг (пп. 14.1.185 ПКУ та пп. 14.1.191.ПКУ). З цих же причин не проводять розподіл вхідного ПДВ, як того вимагає пп. 199.1 ПКУ за придбаннями для операцій, що оподатковуються і не оподатковуються ПДВ.

Таким чином, при отриманні підприємством додаткових внесків від засновника об'єкт оподаткування ПДВ не виникає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025454
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520