Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Чи звільняється суборендар від сплати оренди за земельну ділянку державної та комунальної власності?

За березень 2020 р. орендар звільнений від сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності. А як бути, коли дані земельні ділянки передані орендарем в суборенду? Чи має право на таке ж звільнення від сплати суборенди і суборендар?

Законами №533 та №540 було внесено зміни в ПКУ в частині земельних відносин та комунального майна, а саме доповнено підрозділ 10 розділу ХХ ПКУ п. 52.4. Відповідно до цього пункту не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. 

Згідно з ч. 6 ст. 93 ЗКУ орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом, передаватися орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Згідно з ст. 17 Закону № 161 об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Право суборенди земельної ділянки також підлягає державній реєстрації (ч. 5 ст. 8 Закону № 161).

Плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.197 ПКУ).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 ПКУ).

Відповідно до пп. 288.2 ПКУ платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати (пп. 288.6 ПКУ). Ця норма стосується  саме оренди земель державної та комунальної власності.

Пунктом 1.1 ПКУ регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а ось відносини за договором суборенди землі ПКУ не регулює та не містить норм делегування повноважень суборендарю сплати орендної плати до бюджету.

Отже, не нараховується та не сплачується за березень 2020 року земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності юридичними та фізичними особами за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, та використовуються ними в господарській діяльності.

Оскільки, розмір плати за суборенду дорівнює розміру орендної плати, а земля використовується суборендарем у його господарській діяльності, то суборендар звільняється лише від сплати податку до бюджету, поданні декларації та орендної плати за державні чи комунальні землі. 

У випадку суборенди суборендар сплачує орендну плату за землю не в бюджет, а іншому суб’єкту господарювання – орендарю. Тому ніякого звільнення від сплати орендной плати для суборендаря на підставі норм закону немає. В цьому випадку сторони суборенди можуть просто домовитися між собою про зниження суборендної плати тощо.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Оренда , Плата за землю , Земля

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі