Щодо договору на надання послуг: відповідно до ст. 901 ЦКУ за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з ст. 903 ЦКУ, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Щодо договору підряду (виконання робіт): нормами ЦКУ врегульовано обов'язок замовника прийняти роботу, виконану підрядником (ст. 853 ЦКУ). Зокрема, замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право надалі посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).
Якщо замовник протягом одного місяця ухиляється від прийняття виконаної роботи, підрядник має право після дворазового попередження продати результат роботи, а суму виторгу, з вирахуванням усіх належних підрядникові платежів, внести в депозит нотаріуса, нотаріальної контори на ім'я замовника, якщо інше не встановлено договором.
За умовами запитання, в договорі обумовлено такий порядок прийняття робіт: у разі відмови затвердження видаткових документів підписом і печаткою з боку замовника протягом 10 днів за відсутності будь-яких претензій і заперечень, документи вважаються затвердженими замовником.
На нашу думку, це дає право виконавцю вважати роботи такими, що прийняті замовником, через 10 днів з дати оформлення акту виконаних робіт. Таке рішення виконавця слід оформити наказом керівника про те, що певні роботи (послуги) за певним договором згідно з оформленим актом вважаються прийнятими замовником на підставі відповідних положень договору, без підпису замовника.
На підставі цього наказу такий акт проводиться виконавцем в обліку у звичайному порядку, на дату через 10 днів після дати оформлення акта. При цьому, в обліку здійснюється запис Дт 361 Кт 703, нарахування податкових зобов’язань з ПДВ – Дт 703 Кт 641.
Втім, це не виключає того, що замовник може оскаржувати свою заборгованість щодо оплати такого акта, тому ми все ж таки рекомендуємо дійти згоди із замовником щодо цього питання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити