• Посилання скопійовано

Сплата оренди автомобіля фізособі - підприємцю, платнику ЄП ІІІ групи

ТОВ взяло в оренду легковий автомобіль у фізособи (громадянина України). Договір оренди нотаріально завірений. Орендодавець також є ФОПом, платником ІІІ групи ЄП за ставкою 5%. Чи може орендар (ТОВ) заплатити ФОПу, чи потрібно платити на рахунок фізособи? Як це відобразити в ф. №1ДФ? Хто має платити ПДФО та ВЗ? Які будуть дії ФОПа при отриманні коштів?

По-перше, ФОП повинен визначити, чи бажає він надавати своє майно в оренду в межах його підприємницької діяльності. Для цього він повинен включити відповідний код виду такої діяльності за КВЕД до відомостей в ЄДР згідно з Законом про держреєстрацію, а також включити цей код до реєстру платників єдиного податку відповідно до п. 299.7 ПКУ.

Лише в цьому випадку ФОП зможе отримувати доходи від надання автомобіля в оренду в рамках своєї підприємницької діяльності і оподатковувати їх єдиним податком.

Якщо такі зміни до реєстрів не будуть внесені, а ФОП отримає дохід від надання авто в оренду на свій рахунок, відкритий для підприємницької діяльності (номер такого рахунку починається з цифр 2600 або з цифр 2605 – для карткового рахунку), то він втратить право на єдиний податок ІІІ групи з наступного кварталу – пп. 7 п. 298.2.3 ПКУ, але дохід від оренди оподатковується за звичайною ставкою ЄП 3-ї групи – 5%.

По-друге, якщо вищезазначені дії щодо внесення змін до реєстрів не будуть здійснені, то дохід від надання автомобіля в оренду буде оподатковуватись на загальних підставах як доходи від надання майна в оренду. Такий дохід оподатковуватиметься відповідно до пп. 164.2.2 ПКУ як суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику ПДФО відповідно до умов цивільно-правового договору (яким є договір оренди автомобіля).

Орендна плата є об’єктом обкладення військовим збором як доходів, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, зокрема, за цивільно-правовими договорами (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). 

Підприємство – орендар є податковим агентом щодо справляння ПДФО та військового збору з орендної плати.

Згідно з Довідником ознак доходів суми орендних платежів, одержуваних фізособою, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку за ф. №1ДФ з ознакою доходу «102» як виплати, нараховані (виплачені) платнику податків відповідно до умов ЦПД.

Фізична особа може отримувати орендну плату як готівкою, так і в безготівковій формі шляхом перерахування на банківський рахунок, не призначений для ведення підприємницької діяльності (номер такого рахунку буде починатися з цифр 2620 – поточний рахунок або 2625 – картковий рахунок). При цьому виплачується сума орендної плати вже після уримання з неї ПДФО та військового збору.

ПДФО та військовий збір сплачуються до бюджету одночасно з виплатою орендної плати на банківський рахунок орендодавця – пп. 168.1.2 ПКУ.

Відповідно до пп. 168.1.4 ПКУ якщо орендна плата виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Згідно з пп. 168.1.5 ПКУ якщо орендна плата нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ  для місячного податкового періоду – тобто до 30-го числа місяця, наступного за місяцем, за який нарахована орендна плата.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»