• Посилання скопійовано

Сплата оренди автомобіля фізособі - підприємцю, платнику ЄП ІІІ групи

ТОВ взяло в оренду легковий автомобіль у фізособи (громадянина України). Договір оренди нотаріально завірений. Орендодавець також є ФОПом, платником ІІІ групи ЄП за ставкою 5%. Чи може орендар (ТОВ) заплатити ФОПу, чи потрібно платити на рахунок фізособи? Як це відобразити в ф. №1ДФ? Хто має платити ПДФО та ВЗ? Які будуть дії ФОПа при отриманні коштів?

По-перше, ФОП повинен визначити, чи бажає він надавати своє майно в оренду в межах його підприємницької діяльності. Для цього він повинен включити відповідний код виду такої діяльності за КВЕД до відомостей в ЄДР згідно з Законом про держреєстрацію, а також включити цей код до реєстру платників єдиного податку відповідно до п. 299.7 ПКУ.

Лише в цьому випадку ФОП зможе отримувати доходи від надання автомобіля в оренду в рамках своєї підприємницької діяльності і оподатковувати їх єдиним податком.

Якщо такі зміни до реєстрів не будуть внесені, а ФОП отримає дохід від надання авто в оренду на свій рахунок, відкритий для підприємницької діяльності (номер такого рахунку починається з цифр 2600 або з цифр 2605 – для карткового рахунку), то він втратить право на єдиний податок ІІІ групи з наступного кварталу – пп. 7 п. 298.2.3 ПКУ, але дохід від оренди оподатковується за звичайною ставкою ЄП 3-ї групи – 5%.

По-друге, якщо вищезазначені дії щодо внесення змін до реєстрів не будуть здійснені, то дохід від надання автомобіля в оренду буде оподатковуватись на загальних підставах як доходи від надання майна в оренду. Такий дохід оподатковуватиметься відповідно до пп. 164.2.2 ПКУ як суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику ПДФО відповідно до умов цивільно-правового договору (яким є договір оренди автомобіля).

Орендна плата є об’єктом обкладення військовим збором як доходів, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, зокрема, за цивільно-правовими договорами (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). 

Підприємство – орендар є податковим агентом щодо справляння ПДФО та військового збору з орендної плати.

Згідно з Довідником ознак доходів суми орендних платежів, одержуваних фізособою, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку за ф. №1ДФ з ознакою доходу «102» як виплати, нараховані (виплачені) платнику податків відповідно до умов ЦПД.

Фізична особа може отримувати орендну плату як готівкою, так і в безготівковій формі шляхом перерахування на банківський рахунок, не призначений для ведення підприємницької діяльності (номер такого рахунку буде починатися з цифр 2620 – поточний рахунок або 2625 – картковий рахунок). При цьому виплачується сума орендної плати вже після уримання з неї ПДФО та військового збору.

ПДФО та військовий збір сплачуються до бюджету одночасно з виплатою орендної плати на банківський рахунок орендодавця – пп. 168.1.2 ПКУ.

Відповідно до пп. 168.1.4 ПКУ якщо орендна плата виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Згідно з пп. 168.1.5 ПКУ якщо орендна плата нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ  для місячного податкового періоду – тобто до 30-го числа місяця, наступного за місяцем, за який нарахована орендна плата.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025149
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202592
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520