Застосування РРО та платіжних терміналів регулюється різними нормативними документами:
- застосування РРО регулюється виключно Законом про РРО та підзаконними актами, виданими на виконання цього закону, зокрема: порядками щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій, затвердженими Наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547, Положенням від 21.01.2016 р. №13; Вимогами від 18.02.2002 р. №199.
- застосування платіжних терміналів вимагається ч. 2 ст. 17 Закону про захист прав споживачів, ч. 29 ст. 38 Закону «Про платіжні послуги» та Постановою від 29.07.2022 р. №894.
Ці документи зовсім не перетинаються між собою у питаннях застосування РРО та платіжних терміналів, тому кожний пристрій використовується незалежно від іншого.
В результаті внесення змін до Положення №13 Наказом Мінфіну від 22.11.2024 р. №601, які ми аналізували тут, до цього положення додано визначення платіжних терміналів, з’єднаних та поєднаних з РРО. Тепер можна чітко визначити, з яким терміналом ми маємо справу:
а) з’єднаним з РРО,
б) поєднаним з РРО,
в) не з’єднаним та не поєднаним з РРО.
Нові редакції п. 4 розділу ІІ та п. 4 розділу ІІІ Положення №13 виглядають тепер так: рядки 12 - 17 фіскального та видаткового чеків (тут наводимо нову нумерацію рядків з урахуванням змін) заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО/ПРРО.
Це такі рядки:
- 12 - ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати;
- 13 - ідентифікатор платіжного пристрою;
- 14 - сума комісійної винагороди еквайра (у разі наявності);
- 15 - вид операції;
- 16 - реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) у форматі, що дозволений правилами безпеки емітента або платіжної системи (для електронних платіжних засобів, що використовуються для здійснення операцій у платіжній системі), перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ»;
- 17 – напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду).
Ці рядки зазначаються у чеку тільки якщо виконуються дві умови одночасно:
- розрахунок відбувається платіжною карткою, а також разом з цим
- платіжний термінал з’єднаний або поєднаний з РРО/ПРРО.
Тільки в цьому випадку платіжний термінал автоматично передає РРО/ПРРО інформацію для заповнення цих рядків і тоді вони обов’язково мають бути заповнені у фіскальних та видаткових чеках.
Якщо платіжний термінал не з’єднаний чи не поєднаний з РРО/ПРРО, ця інформація не може бути автоматично переданою на РРО/ПРРО. Вручну її заповнити також не можна, адже оператор РРО/ПРРО не має доступу до цієї інформації і відповідно не може вручну її внести до чека. Відповідно, якщо платіжний термінал не з’єднаний чи не поєднаний з РРО/ПРРО, заповнення рядків 12 – 17 фіскального та видаткового чеків не вимагається.
Про це писали й податківці ще рік тому: «У такому випадку те, що розрахунковий документ не буде містити інформацію про використання електронного платіжного засобу, а така інформація буде міститись у надрукованому сліпі (квитанції) безпосередньо друкованим пристроєм POS-терміналу, не буде призводити до порушення вимог щодо форми та змісту розрахункового документу».
Повторюємо, що правила заповнення цих рядків не змінюються з 1 січня 2025 року, додано тільки визначення терміналів, поєднаних та з’єднаних з РРО – для уникнення зловживань перевіряючих при класифікації терміналів. Рядки 12 – 17 фіскального та видаткового чеків заповнюються тільки тоді, якщо термінал з’єднаний або поєднаний з РРО. Якщо термінал не з’єднаний та не поєднаний з РРО, рядки 12 – 17 фізично не можуть бути заповнені і це не є порушенням вимог Положення №13 як до 1 січня 2025 року, так і після цієї дати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити