• Посилання скопійовано

Отримуємо готівку за вже відвантажені товари

ТОВ на загальній системі, платник ПДВ здійснює оптову торгівлю продуктами харчування. Товар доставляються юрособам та ФОП на торговельні точки за накладними як з оплатою при отриманні товару (в тому числі готівкою), так і з безготівковою післяплатою. ТОВ зареєструвало ПРРО на автомобілі доставки. Після закриття зміни готівка здається до банку в тому населеному пункті, де перебуває машина, без оприбуткування в головну касу підприємства. Якщо готівку отримано за вже відвантажений товар, чи потрібно вказувати, що це післяплата? Чи обов’язково оприбутковувати кошти з каси ПРРО в головну касу? Чи може бути залишок коштів в касі ПРРО, якщо експедитор не зміг здати кошти в банк у зв’язку з повітряною тривогою?

Форма оплати

Ситуація, коли готівку отримано за раніше відвантажений товар, є доволі розповсюдженою. Податківці в БЗ ЗІР, 109.02 навели наступний порядок заповнення чеків при реалізації товарів з відстроченням платежу:

«Перший чек повинен мати номенклатуру, кількість та загальну вартість товару, а всі наступні мають містити інформацію про суть операції, що здійснюється: «часткова оплата», «повна оплата» тощо (свідчить про необмежену кількість варіантів зазначення суті операції), та мати посилання на товар, у межах продажу якого формуються такі чеки або артикул (код), та/або реквізити першого чеку, де у спосіб, дозволений законодавством, зазначена назва товару, що реалізується».

Звертаємо увагу, у консультації податківців товар передається за чеком. У наведеній умові товар передано за видатковою накладною. При складанні фіскального чеку завжди орієнтуємося на те, чи була розрахункова операція. При відвантаженні без оплати розрахункової операції немає. Тому фіскальний чек формується на дату отримання готівки від покупця.

Пунктом 2 розділу ІІ Положення №13 виділено наступні форми оплати: готівка, електронний платіжним засіб, у кредит тощо. Обмежень у формулюванні немає.

Ключовим є ідентифікація операції за фіскальним чеком, тобто були дані щодо товару та заповнені всі основні реквізити чека. І тому, на нашу думку, при отриманні готівки за вже відвантажені товари можна заповнити даний реквізит як готівка або ЕПЗ і цього буде достатньо.

 

Облік готівки

Відповідно до п. 11 Положення №148, готівка оприбутковується до кас:

  • на підставі прибуткового касового ордера, якщо це не розрахункова операція і не застосовується РРО/ПРРО. Така готівка оприбутковується на субрахунок 301 у кореспонденції з рахунком обліку розрахунків з контрагентами;
  • на підставі Z-звіту РРО/ПРРО, якщо це готівкова виручка від продажу товарів, робіт, послуг і її проведено через РРО/ПРРО. Ця готівка оприбутковується на субрахунок 308 у кореспонденції з рахунками обліку доходів.

Хоча оформлення проводиться по-різному та кошти отримані безпосередньо в касу (за ПКО) та з використанням РРО/ПРРО (за Z-звітом) все ж є коштами отриманими в касу. І якщо внутрішнім положенням ТОВ не передбачено здачу готівки в головну касу в певні строки, то відповідно і немає безумовної передачі готівки з каси РРО до головної каси. Навіть, якщо таке обмеження є, його можна переглянути та врегулювати відповідно до потреб діяльності.

Своєю чергою, залишок готівки в касі РРО, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту, потрібно буде зареєструвати наступного дня з використанням операції «службове внесення» (п. 6 розділу III Порядку №547).

Отже, експедитори можуть здавати готівку до банку без передачі її у головну касу. Нагадуємо, що жодна касова операція в обліку не може формуватися без фактичної підстави, а саме – руху готівки. Тому якщо експедитор здає готівку до банку у тому пункті, де він перебуває, то ця готівка в голову касу не може бути фізично передана, а відтак, і не можна робити в обліку віртуальне (а точніше, безпідставне) оприбуткування готівки в головну касу.

Залишок готівки у експедитора, який залишається у нього через неможливість здати її до банку, обліковується як залишок готівки у ПРРО. Нагадаємо, що цей залишок повинен бути в межах затвердженого ліміту каси на цей ПРРО, хоча й відповідальності за перевищення ліміту каси вже немає.

***

Також читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Отримуємо готівку за вже відвантажені товари
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ здійснює оптову торгівлю продуктами харчування. Товар доставляються юрособам та ФОП на торговельні точки за накладними як з оплатою при отриманні товару (в тому числі готівкою), так і з безготівковою післяплатою. ТОВ зареєструвало ПРРО на автомобілі доставки. Після закриття зміни готівка здається до банку в тому населеному пункті, де перебуває машина, без оприбуткування в головну касу підприємства. Якщо готівку отримано за вже відвантажений товар, чи потрібно вказувати, що це післяплата? Чи обов’язково оприбутковувати кошти з каси ПРРО в головну касу? Чи може бути залишок коштів в касі ПРРО, якщо експедитор не зміг здати кошти в банк у зв’язку з повітряною тривогою?
    02.01.202525
  • Чи потрібно зберігати чеки з терміналів та Z-звіти?
    ТОВ має мережу магазинів і використовує POS-термінали різних банків. Чи потрібно зберігати чеки (сліпи) з терміналів та Z-звіти РРО?
    04.12.2024111
  • Чи потрібно зазначати вагу страви у фіскальному чеку?
    ТОВ веде діяльність ресторану та мобільного харчування. Всі страви та напої продаються порціями. У фіскальному чеку зазначаються назва, кількість (порцій), ціна, вартість. Чи обов'язково має бути у фіскальному чеку зазначений поряд з назвою страви/напою вихід (вага чи обсяг)? Яка відповідальність, якщо вага/обсяг страви чи напою не вказана у фіскальному чеку?
    03.12.202428
  • Як ФОПу-комісіонеру підтвердити суму своєї винагороди та суму, яка належить комітенту?
    ФОП – платник ІІ групи ЄП продає у магазині одяг та канцтовари. Усі операції реєструються через ПРРО. Частину товарів ФОП бере на комісію у інших ФОПів. Комісійна винагорода ФОПа становить 10%, а решта 90% має повернутися постачальнику після продажу товару. Оскільки ФОП заробляє з певної частини товару лише 10%, але пробиває чек ПРРО на всю суму продажу, як можна не включати до доходу (ліміти ФОП) решту 90% коштів, які потім перераховуються постачальнику?
    28.11.202429
  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024762