Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Як заповнити ПКО та ВКО при інкасації готівки?

Підприємство надає стоматологічні послуги. Приймається плата за послуги з видачею чека РРО. Для зарахування готівки в банк є послуги інкасації. Як в касовій книзі записувати прибуткові та видаткові касові ордери?

Відповідно до п. 6 розділу ІІІ Порядку №547, внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

Якщо інкасація готівки відбувається безпосередньо з місця проведення розрахунків з клієнтами, то вилучення готівки зі скриньки РРО слід оформити операцією "службова видача" на суму готівки, що передана інкасаторам.

Прибутковий касовий ордер в даному випадку не складається, оскільки готівка фізично не передається в головну касу підприємства.

На підставі чеку РРО "службова видача" та Z-звіту в бухобліку робиться запис:

 • Дт 333 Кт 301/РРО – інкасована готівка передана інкасаторам безпосередньо після вилучення її з РРО;
 • Дт 311 Кт 333 – зараховано інкасовану готівку на рахунок у банку – на підставі виписки банку.

Відповідно, не складається і видатковий касовий ордер, тож в касовій книзі ці операції теж не відображаються.

Вилучення інкасованої готівки буде відображено у Z-звіті РРО за цей день.

Якщо готівка фактично переміщується зі скриньки РРО до головної каси, тобто оператор РРО вносить готівку в касу, де її приймає касир (і тільки в цьому випадку!) складається прибутковий касовий ордер, а в РРО формується чек «службова видача». Далі, якщо готівку на інкасацію здає касир підприємства з головної каси (а не оператор РРО!), така інкасація оформлюється видатковим касовим ордером.

При переміщенні готівки з РРО до головної каси у прибутковому касовому ордері зазначається:

 • У реквізиті «Кореспондуючий рахунок, субрахунок» зазначається 301/РРО або інший субрахунок, на якому ведеться облік готівки, що перебуває в скриньці РРО;
 • У реквізиті «Прийнято від» - прізвище оператора РРО, який вилучив готівку з РРО та здає її в касу;
 • У реквізиті «Підстава» - текстове пояснення типу «готівкова виручка за 06.12.2021 р.» або подібне;
 • Реквізит «Додатки» не заповнюється.

При інкасації готівки з головної каси (не з РРО!) у видатковому касовому ордері зазначається:

 • У реквізиті «Кореспондуючий рахунок, субрахунок» зазначається субрахунок 333, з якого потім кошти будуть зараховані на банківський рахунок – Дт 311 Кт 333.
 • У реквізиті «Видати» зазначається номер рахунку та найменування банку, на який здається готівка;
 • У реквізиті «Підстава» - текстове пояснення типу «інкасація готівки» або подібне;
 • У реквізиті «Додаток» наводяться дані про супровідний касовий ордер до сумки з валютними цінностями, який додається до видаткового касового ордера;
 • Реквізити «Одержав»,  "Дата", "Сума", "Підпис одержувача", дані документа, що засвідчує особу отримувача - не заповнюються.

Згідно з п. 32 Положення №148, реквізити у видатковому ордері "Одержав", "Дата", "Сума", "Підпис одержувача", дані документа, що засвідчує особу отримувача, які заповнюються отримувачем готівки та в прибутковому ордері "Прийнято від" не заповнюються в касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених установою/підприємством касових операцій:

 • видача готівки за видатковими відомостями, електронними платіжними засобами;
 • здавання готівки до банку,
 • отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі.

Інші реквізити в касових ордерах та видаткових відомостях є обов'язковими до заповнення.

Відповідно до п. 29 Положення №148, документом, що свідчить про здавання виручки до банку та є підтвердженням оприбуткування готівки в касі суб'єктів господарювання, є:

1) квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку (за потреби);

2) квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;

3) супровідний касовий ордер до сумки з валютними цінностями;

4) чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів.

 ***

Також читайте тут, тут, тут, туттут та тут>>

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
Каса , РРО , Готівка

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 4

Новини по темі

Консультації по темі