• Посилання скопійовано

Як оприбуткувати торгову виручку з РРО в касу, якщо Z-звіт обнулює залишок готівки в РРО?

Касир вилучає денну виручку з РРО, робить z-звіт і оприбутковує в повному обсязі в касу підприємства. Чи потрібно робити «службову видачу», якщо в z-звіті вказано «обнулено»? Який субрахунок має бути вказано в ПКО при оприбуткуванні виручки в касу? Чи не буде це порушенням, що потягне за собою штраф в 5 кратному розмірі? Як заповнити ПКО на оприбуткування виручки з РРО?

Щодо операції «службова видача»

Внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій. Про це нагадала ДФС в ІПК від 30.11.2018 р. №5068/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Отже, якщо на момент проведення Z-звіту готівкові кошти, що отримані за проведені розрахункові операції протягом робочого дня/зміни, знаходяться на місці проведення розрахунків, обов’язковості проведення операції «службова видача» немає. Якщо програмне забезпечення РРО при проведенні Z-звіту обнулює суму грошової скриньки («кінцевий залишок»), то необхідно виконати операцію «службове внесення». Якщо версія програмного забезпечення РРО не обнулює «кінцевого залишку», тоді сума грошової скриньки автоматично зберігається у пам’яті РРО.

Тому операція «службова видача» перед Z-звітом на РРО не проводиться, якщо його програмне забезпечення обнулює суму грошової скриньки, але якщо програмне забезпечення РРО таку операцію не проводить, то суб’єкту господарювання необхідно до обнулення РРО проводити операцію «службова видача», а після виконання Z-звіту операцію «службове внесення».

 

Щодо введення додаткових субрахунків для обліку готівки

Відповідно до розділу І Інструкції №291, субрахунки використовуються підприємствами, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу й звітності та можуть ними доповнюватися введенням нових субрахунків (рахунків другого, третього порядків) із збереженням кодів (номерів) субрахунків Плану рахунків бухгалтерського  обліку активів,    капіталу,   зобов'язань   і   господарських   операцій підприємств  і  організацій №291. Порядок ведення аналітичного обліку та кореспонденції рахунків, що не наведена в Інструкції, встановлюється підприємством, виходячи з норм цієї Інструкції, положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку та управлінських потреб.

Отже, підприємства можуть самостійно вводити субрахунки другого порядку до субрахунку 301 «Готівка в національній валюті» та кодувати їх цифрами або буквами, наприклад:

  • 3011 – готівка в касі підприємства та 3012 – готівка в скриньці РРО, або 301/каса та 301/РРО відповідно.

Застосування таких субрахунків потрібно зафіксувати в наказі про облікову політику або в окремому наказі керівника.

 

Щодо скасуваня п’ятикратного штрафу за неоприбуткування готівки

З 23.06.2019 року набрав чинності Указ Президента №418/2019, яким скасовано низку попередніх Указів, зокрема, Указ №436 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки». Указом №436, зокрема, було встановлено застосування штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки – у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, фінансова відповідальність за порушення норм використання готівки скасована з 23.06.2019 року.

 

Щодо заповнення ПКО на отприбуткування готівки з РРО в касу

У реквізиті прибуткового касового ордеру «Прийнято від» вказується прізвище, ім'я, по батькові особи, яка вносить готівку до каси. Такою особою є працівник підприємства, який здійснює готівкові розрахунки із застосуванням РРО (зокрема, касир, продавець магазину тощо).

У реквізиті «Підстава» зазначається підстава для оприбуткування готівки (призначення платежу), яка залежить від кореспондуючого рахунку (в ситуації, яка розглядається, – 702). Тобто у цьому реквізиті вказується: «торгова виручка згідно з Z-звітом (№та дата)».

При оприбуткуванні готівки, отриманої під час проведення розрахункових операцій через РРО, кореспонденція субрахунків Дт 301 Кт 361 є помилковою, оскільки на субрахунку 361 аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться за кожним покупцем та замовником за кожним пред'явленим до сплати рахунком.

Найбільша Facebook-сторінка для бухгалтерів в Україні

На підставі Z-звіту готівкова виручка визнається доходом без ідентифікації покупця проведенням Дт 3012 Кт 70 або Дт 301/РРО Кт 70. На підставі прибуткового касового ордеру готівкова виручка з РРО переноситься до каси підприємства проведенням Дт 3011 Кт 3012 або Дт 301/каса Кт 301/РРО.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202510
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 5941
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202537
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025785
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202562