Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Оплата за товари та їх відвантаження покупцям відбувається у різних місцях: чи можна не застосовувати РРО?

Чи можна не застосовувати РРО у разі, якщо оплата за товари та їх відвантаження покупцям відбувається у різних місцях?

Це складне питання, адже, з одного боку, існує пряма норма Закону про РРО, яка це дозволяє, а з іншого боку, податківці тлумачать цю норму по-своєму, тобто фіскально.

Так, у п. 12 ст. 9 Закону про РРО наразі міститься норма, яка дозволяє не застосовувати РРО у разі, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Наприклад, якщо підприємство проводить готівкові розрахунки (попередню оплату) за товари через касу підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів, а відвантаження товарів відбувається в іншому місці (зі окремого складу). Здавалося б, всі умови виконано — хоч готівкові розрахунки є, місце розрахунку та відвантаження (отримання) товару не співпадають. То що ж, РРО можна не застосовувати?

Але податківці очікувано проти. У листі ДФСУ від 03.02.2016 р. №2234/6/99-99-19-03-02-15 зазначається, що лише у випадку якщо в місці отримання товарів розрахунки у готівковій формі не здійснюються, а проводяться виключно в безготівковій формі через каси банківських установ (без застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), то у такому випадку РРО не застосовується. Водночас у інших випадках застосування РРО при здійсненні розрахункових операцій є обов'язковим.

Звісно, суб'єкти господарювання із цим не погоджуються і звертаються до суду. Є з цього приводу й позитивні рішення. Зокрема, ВАСУ в ухвалі від 24.03.2014 р. у справі №2а-4210/10/1470 (провадження №К/9991/8217/11) наголошує: суб'єкт господарювання, відпускаючи товар зі складу, відповідно до вимог п. 12 ст. 9 Закону про РРО має обов'язок застосувати реєстратор розрахункових операцій при здійсненні торгівлі тільки у разі, коли операції з розрахунків у готівковій формі здійснюються в місці отримання товарів (склад). У разі якщо місце отримання товару і місце здійснення розрахунків у готівковій формі не збігаються, а розрахунки проводяться у касі підприємства з оформленням прибуткових та видаткових касових ордерів з видачею відповідних квитанцій, такого обов'язку не виникає.

Чи зміниться щось в цій ситуації у 2020 році? До п. 12 ст. 9 Закону про РРО, дійсно, внесено зміни. З 19 квітня 2020 року він дозволятиме не застосовувати РРО у випадку, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо). Сподіваємось, це поставить крапку у спорі між суб'єктами господарювання і ДПС.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
Каса , РРО , Торгівля

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі