• Посилання скопійовано

Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?

Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?

Перелік обов’язкових реквізитів, які має містити  фіскальний чек, наведено у п. 2 розд. ІІ Положення №13. В цьому документі відсутня вимога щодо відображення в чеку РРО суми відшкодування НСЗУ. Тому варіант, наведений у запитанні, із відображенням таких коштів у розділі "кредитні кошти" може бути особливістю налаштування РРО платника.

В свою чергу, ДПС рекомендує відображати суму відшкодування НСЗУ  (реімбурсації) як знижку (див. лист  ДПС від 20.03.2025 р. №275/2/99–00–07–03–01–02).

Враховуючи роз’яснення ДПС, у фіскальному чеку має бути зазначено:

  • кількість товару х вартість одиниці виміру - (1 штх100 грн);
  • назва товару - назва лікарського засобу;
  • знижка - 60 грн;
  • сума до сплати - 40 грн.

Звертаємо увагу, що наразі є роз’яснення ДПС щодо відображення придбаних в кредит товарів. В ньому зокрема сказано: «Зазначення в рядку 19 «засоби оплати» фіскального чека «Кредит» є неправильним, оскільки суб’єкт господарювання жодного відношення не має до правовідносин, що виникають між покупцем та банківською установою».

Таким чином, у наведеній в запитанні ситуації аптека також не може застосувати реквізит «кредитні кошти».

Порядок складання ПН при реалізації ліків за умови  повної чи часткової компенсації їх вартості від НСЗУ  наведено в роз’ясненні  податківців.

Так, у разі отримання коштів як відшкодування вартості (реімбурсації) відпущених лікарських засобів по програмі «Доступні ліки», ПН складається продавцем – платником ПДВ на отримувача (покупця) – неплатника ПДВ.

При цьому, якщо вартість лікарських засобів повністю компенсується за рахунок бюджетних коштів, ПН складається на дату отримання таких бюджетних коштів на поточний рахунок постачальника.

У разі, якщо вартість лікарських засобів частково оплачується кінцевим споживачем, а частково компенсується за рахунок бюджетних коштів, то ПН складається:

  • на частину вартості, що оплачується кінцевим споживачем - на дату такої оплати;
  • на частину вартості, що компенсується за рахунок бюджетних коштів - на дату отримання бюджетних коштів на поточний рахунок постачальника.

Таким чином, у наведеній ситуації потрібно скласти дві ПН, які  стосуються однієї й тієї ж одиниці товару, але відображають дві різні частини її оплати, які надійшли в різний час. А саме:

  • першу ПН (або в складі ПН за щоденними підсумками операцій) на 0,4 шт по ціні 100 грн , загальна сума 40 грн;
  • другу ПН на 0,6 шт по ціні 100 грн, загальна сума 60 грн.

Висновки:

  • У фіскальному чеку РРО суму компенсації від НСЗУ доцільно відображати як «знижку». Використання форми оплати «кредит кошти» є некоректним, оскільки аптека не має кредитних відносин ані з покупцем, ані з НСЗУ;
  • При частковій оплаті за один лікарський засіб необхідно складати дві податкові накладні. Перша накладна (може бути у складі щоденної підсумкової) складається на дату оплати покупцем своєї частини вартості. Друга податкова накладна складається на дату отримання коштів (компенсації) від НСЗУ на рахунок аптеки, оскільки для операцій, що фінансуються з бюджету, діє касовий метод визначення податкових зобов'язань;
  • Кількість товару в податкових накладних відображається пропорційно до кожної частини оплати. У ситуації, коли покупець сплачує 40% вартості, а НСЗУ компенсує 60%, у першій податковій накладній (на покупця) зазначається 0,4 одиниці товару за повною ціною, а у другій (на НСЗУ) – 0,6 одиниці товару за тією ж повною ціною.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    Сьогодні 10:1010
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 5901
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202537
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025782
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202561