• Посилання скопійовано

Оплата за товари та їх відвантаження покупцям відбувається у різних місцях: чи можна не застосовувати РРО?

Чи можна не застосовувати РРО у разі, якщо оплата за товари та їх відвантаження покупцям відбувається у різних місцях?

Це складне питання, адже, з одного боку, існує пряма норма Закону про РРО, яка це дозволяє, а з іншого боку, податківці тлумачать цю норму по-своєму, тобто фіскально.

Так, у п. 12 ст. 9 Закону про РРО наразі міститься норма, яка дозволяє не застосовувати РРО у разі, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Наприклад, якщо підприємство проводить готівкові розрахунки (попередню оплату) за товари через касу підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів, а відвантаження товарів відбувається в іншому місці (зі окремого складу). Здавалося б, всі умови виконано — хоч готівкові розрахунки є, місце розрахунку та відвантаження (отримання) товару не співпадають. То що ж, РРО можна не застосовувати?

Але податківці очікувано проти. У листі ДФСУ від 03.02.2016 р. №2234/6/99-99-19-03-02-15 зазначається, що лише у випадку якщо в місці отримання товарів розрахунки у готівковій формі не здійснюються, а проводяться виключно в безготівковій формі через каси банківських установ (без застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), то у такому випадку РРО не застосовується. Водночас у інших випадках застосування РРО при здійсненні розрахункових операцій є обов'язковим.

Звісно, суб'єкти господарювання із цим не погоджуються і звертаються до суду. Є з цього приводу й позитивні рішення. Зокрема, ВАСУ в ухвалі від 24.03.2014 р. у справі №2а-4210/10/1470 (провадження №К/9991/8217/11) наголошує: суб'єкт господарювання, відпускаючи товар зі складу, відповідно до вимог п. 12 ст. 9 Закону про РРО має обов'язок застосувати реєстратор розрахункових операцій при здійсненні торгівлі тільки у разі, коли операції з розрахунків у готівковій формі здійснюються в місці отримання товарів (склад). У разі якщо місце отримання товару і місце здійснення розрахунків у готівковій формі не збігаються, а розрахунки проводяться у касі підприємства з оформленням прибуткових та видаткових касових ордерів з видачею відповідних квитанцій, такого обов'язку не виникає.

Чи зміниться щось в цій ситуації у 2020 році? До п. 12 ст. 9 Закону про РРО, дійсно, внесено зміни. З 19 квітня 2020 року він дозволятиме не застосовувати РРО у випадку, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо). Сподіваємось, це поставить крапку у спорі між суб'єктами господарювання і ДПС.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Фіскалізація відправлень через Нову пошту без післяплати
    ТОВ відправляє товар через Нову пошту без післяплати. Покупець оплачує вартість товару виключно безготівково шляхом банківського переказу на розрахунковий рахунок ТОВ (без готівки та еквайрингу, оплати у відділенні чи через NovaPay). Чи виникає в такому випадку обов’язок фіскалізувати операцію із застосуванням РРО/ПРРО?
    20.03.202617
  • Ліміт каси для релігійної організації (церкви)
    Чи повинна релігійна організація (церква), яка не здійснює виробничої чи іншої підприємницької діяльності, встановлювати ліміт залишку готівки в касі згідно з вимогами Положення НБУ №148 та інших нормативних актів щодо касових операцій?
    20.03.202633
  • Помилка в призначенні платежу в безготівковому розрахунку між юрособами
    ТОВ виставило рахунок юрособі за товар, але у платіжному дорученні покупець неправильно вказав номер рахунку та договору в полі «Призначення платежу». Чи обов’язково виправляти таку помилку шляхом оформлення уточнення платежу, чи достатньо інших документальних підтверджень для коректного обліку операції?
    17.03.202671
  • Старі банкноти 1–10 грн вилучаються з обігу: порядок обміну та правила розрахунків (аудіоверсія)
    У зв'язку з вилученням банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень зразків 2003–2007 років виникли запитання: чи повинен ФОП приймати ці банкноти 1,2,5,10 старого зразка в клієнта? Чи може давати решту цими купюрами? Чи зобов'язаний банк приймати куп'юри старого зразка у ФОПа та до якого періоду?
    09.03.2026199
  • Застосування РРО при продажу квитків у салоні автобуса
    Чи зобов'язана юридична особа, яка здійснює пасажирські автобусні перевезення, застосовувати РРО або ПРРО при реалізації квитків безпосередньо в салоні транспортного засобу, якщо пасажирам видаються квитки друкованої форми?
    24.02.202637