• Посилання скопійовано

Експорт послуг перекладу: що з ПДВ?

ТОВ - платник ІІІ групи ЄП, неплатник ПДВ, надає послуги перекладу для іноземних компаній за договорами ЗЕД. З ІІ кварталу 2021 р. ТОВ переходить на загальну систему оподаткування. З якого періоду ТОВ буде платником ПДВ? Чи підлягають дані види послуг під податкову пільгу з ПДВ (0%)?

Відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ

Для послуг, зазначених в пп. 186.2 і пп. 186.3 ПКУ, місце постачання визначене цими пунктами.

А для всіх інших послуг, не зазначених в пп. 186.2 і пп. 186.3 ПКУ, місцем постачання є місце реєстрації постачальника (див. п. 186.4 ПКУ).

Послуги перекладу не наведені в пп. 186.2 і пп. 186.3 ПКУ. А тому їх місцем постачання є місце реєстрації постачальника. В ситуації, яку ми розглядаємо, послуги перекладу надає резидент України. А відтак, місце постачання таких послуг знаходиться на митній території України. Отже, надання таких послуг, в тому числі нерезиденту є об’єктом оподаткування ПДВ.

Пільг з ПДВ для таких операцій не передбачено. Тому платник ПДВ нараховує ПДВ у разі надання таких послуг у загальному порядку, за ставкою 20%, складає та реєструє ПН в ЄРПН.

 

Коли потрібно зареєструватися платником ПДВ?

Обов’язкова реєстрація потрібна, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником ЄП 1 - 3 групи.

Тобто, якщо протягом останніх 12 календарних місяців загальна сума операцій з постачання послуг і товарів більше 1 млн грн, але особа перебуває на ЄП групи ІІІ, неплатник ПДВ, реєструватися платником ПДВ не потрібно.

Але якщо особа переходить на загальну систему оподаткування, вона повинна зареєструватися платником ПДВ, якщо на дату переходу загальний обсяг постачання протягом останніх 12 календарних місяців перед місяцем переходу перевищив 1 млн грн. (див. пп. 183.4 ПКУ).

Реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему.

Якщо на дату переходу на загальну систему наведений критерій не дотримано, реєструватися платником ПДВ можна хіба що за добровільним рішенням (пп. 182.1 ПКУ).

Але після переходу на загальну систему потрібно після закінчення кожного місяця перевіряти, чи не перевищено критерій обсягу операцій постачання протягом останніх 12 календарних місяців – 1 млн грн. Якщо перевищено, то згідно з пп. 183.2 ПКУ потрібно не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, подати до податкової за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Якщо особа, що підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала своєчасно заяву та, відповідно, не зареєструвалася як платник ПДВ, податковий орган зобов’язаний самостійно за результатами проведення документальної перевірки визначити суму податкового зобов’язання з ПДВ без врахування сум ПДВ, нарахованих під час придбання товарів/послуг, та застосувати штраф у розмірі 10% (25%, якщо порушення вчинене умисно) суми такого зобов’язання (пп. 123.1, пп. 123.2 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202517
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025367