• Посилання скопійовано

Експорт послуг перекладу: що з ПДВ?

ТОВ - платник ІІІ групи ЄП, неплатник ПДВ, надає послуги перекладу для іноземних компаній за договорами ЗЕД. З ІІ кварталу 2021 р. ТОВ переходить на загальну систему оподаткування. З якого періоду ТОВ буде платником ПДВ? Чи підлягають дані види послуг під податкову пільгу з ПДВ (0%)?

Відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ

Для послуг, зазначених в пп. 186.2 і пп. 186.3 ПКУ, місце постачання визначене цими пунктами.

А для всіх інших послуг, не зазначених в пп. 186.2 і пп. 186.3 ПКУ, місцем постачання є місце реєстрації постачальника (див. п. 186.4 ПКУ).

Послуги перекладу не наведені в пп. 186.2 і пп. 186.3 ПКУ. А тому їх місцем постачання є місце реєстрації постачальника. В ситуації, яку ми розглядаємо, послуги перекладу надає резидент України. А відтак, місце постачання таких послуг знаходиться на митній території України. Отже, надання таких послуг, в тому числі нерезиденту є об’єктом оподаткування ПДВ.

Пільг з ПДВ для таких операцій не передбачено. Тому платник ПДВ нараховує ПДВ у разі надання таких послуг у загальному порядку, за ставкою 20%, складає та реєструє ПН в ЄРПН.

 

Коли потрібно зареєструватися платником ПДВ?

Обов’язкова реєстрація потрібна, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником ЄП 1 - 3 групи.

Тобто, якщо протягом останніх 12 календарних місяців загальна сума операцій з постачання послуг і товарів більше 1 млн грн, але особа перебуває на ЄП групи ІІІ, неплатник ПДВ, реєструватися платником ПДВ не потрібно.

Але якщо особа переходить на загальну систему оподаткування, вона повинна зареєструватися платником ПДВ, якщо на дату переходу загальний обсяг постачання протягом останніх 12 календарних місяців перед місяцем переходу перевищив 1 млн грн. (див. пп. 183.4 ПКУ).

Реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему.

Якщо на дату переходу на загальну систему наведений критерій не дотримано, реєструватися платником ПДВ можна хіба що за добровільним рішенням (пп. 182.1 ПКУ).

Але після переходу на загальну систему потрібно після закінчення кожного місяця перевіряти, чи не перевищено критерій обсягу операцій постачання протягом останніх 12 календарних місяців – 1 млн грн. Якщо перевищено, то згідно з пп. 183.2 ПКУ потрібно не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, подати до податкової за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Якщо особа, що підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала своєчасно заяву та, відповідно, не зареєструвалася як платник ПДВ, податковий орган зобов’язаний самостійно за результатами проведення документальної перевірки визначити суму податкового зобов’язання з ПДВ без врахування сум ПДВ, нарахованих під час придбання товарів/послуг, та застосувати штраф у розмірі 10% (25%, якщо порушення вчинене умисно) суми такого зобов’язання (пп. 123.1, пп. 123.2 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.20255
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202564
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025196
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025100