Главная Все консультации Налогообложение НДС

Договір переведення боргу: «ПДВ-пастка»

Первинним постачальником (боржник) було отримано передоплату від покупця і складено ПН. В подальшому укладено договір про переведення зобов’язання з поставки товару на нового постачальника. Чи повинен первинний постачальник складати РК до ПН? Чи повинен новий постачальник складати ПН при постачанні?

Відповідно до пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Як зазначено у пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

При цьому, не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями (пп. 196.1.5 ПКУ).

Таким чином, спираючись на вищезазначені норми за даним питанням виникає така ситуація:

  • первинний постачальник отримує кошти від покупця – у нього виникають ПЗ з ПДВ за фактом першої події передоплати;
  • зобов’язання з поставки продукції переводяться на нового постачальника – ПДВ наслідків не виникає за пп. 196.1.5 ПКУ;
  • підстав для коригування ПЗ та складання РК у первинного постачальника не виникає, оскільки не відбувається операції із повернення суми попередньої оплати – тобто не виконуються умови п. 192.1 ПКУ;
  • при постачанні товарів новим постачальником у нього виникають ПЗ з ПДВ, та постачання товару є для нього першою подією (оскільки аванс отримував не він, а інший суб’єкт господарювання).

Питання ж необхідності коригування ПК з ПДВ покупцем при переведенні заборгованості на нового постачальника є доволі спірним. Так, з однієї сторони, як було зазначено вище, підстав за пп. 192.1 ПКУ коригувати суму ПДВ не виникає. Але з іншої сторони маємо ситуацію, що первинний постачальник не буде поставляти товари, відповідно сплачений аванс не є оплатою товарів (а отже, втрачається право на ПК). Крім того, якщо не коригувати ПК з ПДВ, то покупець отримує два ПК з ПДВ (від первинного постачальника та нового).

Тому все-таки, вважаємо, що незалежно від того, що первинний постачальник РК не складає і ПЗ не коригує, покупець має відкоригувати раніше нарахований ПК з ПДВ (за ПН від первинного постачальника) шляхом нарахування ПЗ з ПДВ та складання зведеної ПН за пп. 198.5 ПКУ (як і рекомендують податківці у ІПК від 19.07.2019 р. № 3353/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Хоча прямо підстав для нарахування ПЗ з ПДВ у цьому випадку пп. 198.5 ПКУ не передбачено.

Для уникнення подібної «ПДВ - пастки», коли ПЗ з ПДВ нараховуються як первинним постачальником, так і новим, радимо первинним постачальником повернути кошти покупцю (на підставі цього склавши РК), з подальшим перерахуванням цих коштів новому постачальнику (і, відповідно, з визнанням ним ПЗ).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Задолженность , Корректировка , НДС , Налоговая накладная , Договор

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме