• Посилання скопійовано

Додатковий капітал від засновника

Засновник ТОВ хоче внести додатковий капітал в грошовій формі без збільшення СК. Як оформити таку операцію? Чи впливає додатковий капітал на фінансовий результат підприємства (чи отримує в такому разі підприємство дохід)? Як правильно відобразити в бухобліку додатковий капітал? Чи є нюанси оподаткування додаткового капіталу?

Законодавством передбачена можливість збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів учасників та/або третіх осіб (ст. 18 Закону про ТОВ).

Кожний учасник має переважне право зробити додатковий вклад у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно до його частки у статутному капіталі (ч. 7 ст. 18 Закону про ТОВ). 

Отже, тільки рішенням засновника може встановлюватися можливість вносити додаткові вклади, в якому варто зазначити:

  • загальну суму збільшення статутного капіталу товариства;
  • запланований розмір статутного капіталу;
  • строк для внесення додаткових вкладів.

Тобто зробити додатковий вклад може кожен засновник (учасник) у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно до його частки. Відповідно, у разі збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів номінальна вартість частки засновника (учасника) може бути збільшена на суму в межах його додаткового вкладу.

Установлення розміру, форми та порядку внесення учасниками додаткових вкладів належить до компетенції зборів товариства згідно з пп. "а" ст. 59 Закону №1576. Тому, для початку, потрібно зібрати збори учасників і прийняти рішення про внесення додаткового капіталу засновником. Потім зафіксувати таке рішення у протоколі загальних зборів. Не укладаються при цьому договори позики чи дарування між засновником і підприємством-отримувачем.

Оскільки додаткові внески підприємство отримує від засновника, то облік цих активів має власні правила. Тому згідно з п. 3 НП(С)БО 1 та п. 5 П(С)БО 15 не вважається доходом збільшення активів і капіталу за рахунок внесків власників (учасників). Отже, сума внеску додаткового капіталу засновником не збільшує дохід підприємства.

Згідно з Інструкцією №291 інший вкладений засновником підприємства (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу потрапляють саме до додаткового капіталу. І обліковується такий вид капіталу підприємства за  субрахунком 422 «Інший вкладений капітал». За кредитом субрахунку 422 відображають збільшення додаткового капіталу, а за дебетом — його зменшення.

В бухобліку підприємства внесення додаткового капіталу засновником відображатиметься так:

1. Дт 377 Кт 422 - відображення зобов’язання засновника у вигляді внеску додаткового капіталу;

2. Дт 311 Кт 377 - надійшли на рахунок підприємства внески у виляді додаткового капіталу від засновника. 

 

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат (прибуток чи збиток), визначений за правилами бухгалтерського обліку, з урахуванням різниць (пп. 134.1.1 ПКУ).

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15, зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства не визнається доходом. Крім того, податкові різниці, пов’язані з формуванням статутного капіталу, у ПКУ не передбачені. Тому операція зі здійснення внеску до статутного капіталу підприємства не впливає на розмір об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Тобто, такі операції відображаються згідно з правилами бухобліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

 

ПДВ

Згідно з пп. 196.1.1 ПКУ, операція з випуску (розміщення) акцій і корпоративних прав не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому в емітента не виникають податкові зобов’язання. Отримання внеску також не призводить до виникнення податкового кредиту з ПДВ, оскільки ця операція не є постачанням товарів або послуг (пп. 14.1.185 ПКУ та пп. 14.1.191.ПКУ). З цих же причин не проводять розподіл вхідного ПДВ, як того вимагає пп. 199.1 ПКУ за придбаннями для операцій, що оподатковуються і не оподатковуються ПДВ.

Таким чином, при отриманні підприємством додаткових внесків від засновника об'єкт оподаткування ПДВ не виникає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111