Главная Все консультации Труд и социальная защита Трудовые отношения

Надання матеріальної допомоги на лікування родича працівника: облік та оподаткування

ТОВ надало працівнику цільову допомогу на лікування матері директора у розмірі 55 тис. грн. Медичний заклад надав акт на суму 85 тис. грн. Чи включається сума наданої допомоги до витрат підприємства? Як така допомога відображається в бухобліку? Хто повинен надати заяву на таку допомогу?

Документальне оформлення

Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізособи першого ступеня споріднення, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів).

Заяву на отримання такої матеріальної допомоги  повинна надати особа, що отримує таку допомогу. Якщо допомога надається працівнику на лікування родича –  заява надається таким працівником. 

У «ЗІР» (категорія 103.15) податківці зазначають, що для підтвердження фактично понесених витрат, пов’язаних з лікуванням та медичним обслуговуванням, фізособа має надавати договори, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача), платіжні та розрахункові документи тощо.

 

Бухоблік

Витрати у сумі наданої допомоги на лікування обліковуються на рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Якщо допомога на лікування надається працівнику підприємства (за його заявою) в бухобліку, то таке нарахування відображається проводкою Дт 949 Кт 663 «Розрахунки за іншими виплатами».

Якщо ж така допомога надається не працівнику, а сторонній фізособі, то така допомога може бути надана у вигляді благодійної цільової допомоги, що виплачується безпосередньо закладу лікування. Бухгалтерське проведення в цьому випадку буде Дт 949 Кт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Підпунктом 140.5.9 ПКУ передбачено збільшення фінрезультату до оподаткування лише при безоплатному надані товарів/робіт/коштів неприбутковим організаціям.

Крім цього, пп. 140.5.10 ПКУ передбачено збільшення фінрезультату на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізосіб). У даному випадку допомога надається фізособі – платнику ПДФО, тож фінрезультат не збільшується на суму такої допомоги.

Отже, суму цільової благодійної допомоги  підприємство враховує у складі витрат без застосування податкових різниць щодо такої суми .

 

Форма №1ДФ

У Податковому розрахунку за формою №1ДФ неоподатковувані суми допомоги на лікування та медичне обслуговування відображаються  з ознакою доходу «143».

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
1-ДФ , Расходы , Налог на прибыль , Учет , Материальная помощь

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме