• Посилання скопійовано

Надання матеріальної допомоги на лікування родича працівника: облік та оподаткування

ТОВ надало працівнику цільову допомогу на лікування матері директора у розмірі 55 тис. грн. Медичний заклад надав акт на суму 85 тис. грн. Чи включається сума наданої допомоги до витрат підприємства? Як така допомога відображається в бухобліку? Хто повинен надати заяву на таку допомогу?

Документальне оформлення

Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізособи першого ступеня споріднення, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів).

Заяву на отримання такої матеріальної допомоги  повинна надати особа, що отримує таку допомогу. Якщо допомога надається працівнику на лікування родича –  заява надається таким працівником. 

У «ЗІР» (категорія 103.15) податківці зазначають, що для підтвердження фактично понесених витрат, пов’язаних з лікуванням та медичним обслуговуванням, фізособа має надавати договори, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача), платіжні та розрахункові документи тощо.

 

Бухоблік

Витрати у сумі наданої допомоги на лікування обліковуються на рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Якщо допомога на лікування надається працівнику підприємства (за його заявою) в бухобліку, то таке нарахування відображається проводкою Дт 949 Кт 663 «Розрахунки за іншими виплатами».

Якщо ж така допомога надається не працівнику, а сторонній фізособі, то така допомога може бути надана у вигляді благодійної цільової допомоги, що виплачується безпосередньо закладу лікування. Бухгалтерське проведення в цьому випадку буде Дт 949 Кт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Підпунктом 140.5.9 ПКУ передбачено збільшення фінрезультату до оподаткування лише при безоплатному надані товарів/робіт/коштів неприбутковим організаціям.

Крім цього, пп. 140.5.10 ПКУ передбачено збільшення фінрезультату на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізосіб). У даному випадку допомога надається фізособі – платнику ПДФО, тож фінрезультат не збільшується на суму такої допомоги.

Отже, суму цільової благодійної допомоги  підприємство враховує у складі витрат без застосування податкових різниць щодо такої суми .

 

Форма №1ДФ

У Податковому розрахунку за формою №1ДФ неоподатковувані суми допомоги на лікування та медичне обслуговування відображаються  з ознакою доходу «143».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024323
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427