Відповідно до пп. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога - це сума коштів, яка надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Підприємство отримує поворотну фіндопомогу
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Отримання поворотної фіндопомоги від засновника відображається в обліку записом: Дт 301, 311 Кт 685, її повернення – зворотнім записом Дт 685 Кт 301, 311. На фінансовий результат ці записи жодним чином не впливають. Коригувань фінрезультату для випадків отримання чи повернення фіндопомоги нормами ПКУ не передбачено.
Укладання додатків до договору ПФД щодо продовження строків повернення не впливає ані на бухгалтерський облік такої допомоги, ані на податкові наслідки. Головна умова – відсутність прострочення дати повернення ПФД та спливу строку позовної давності.
Таким чином, підприємство може продовжувати строк повернення такої ПФД (проте обов’язково з документальним оформленням!) без будь-яких наслідків у бухгалтерському чи податковому обліку.
Зверніть увагу, що законодавчо не регламентовано термін продовження ПФД – це питання вирішується сторонами самостійно і на власний розсуд.
Підприємство надає поворотну фіндопомогу
Відповідно до п. 165.1.31 ПКУ основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, та основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Таким чином, сума наданої засновнику ПФД не буде підлягати оподаткування ПДФО та ВЗ до того моменту, поки вона не буде переведена у безповоротну.
При цьому, щодо можливості пролонгації строку повернення такої допомоги, то ситуація аналогічна тому, коли підприємство надає таку ПФД. Отже, до моменту поки термін повернення такої ПФД не сплине (і не буде продовжено) та спливу строку позовної давності, така ПФД не включається до доходу такої фізособи і не призводить до жодних наслідків ані в бухгалтерському, ані у податковому обліку.
Про наслідки, якщо така ПФД не буде повернена у встановлений строк, ми писали тут>>
Зверніть увагу, що не зважаючи на те, що сума ПФД до доходу фізособи не включається, її потрібно було відобразити в формі №1ДФ з ознакою доходу «153».
Також ці питання ми розглядали тут та тут. А про бухоблік наданої і отриманої ПФД ми писали тут>>
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись