Відповідно до пп. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
ПДФО та військовий збір
Згідно із пп. 165.1.31 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому або основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.
Не дивлячись на те, що така сума не оподатковується ПДФО та військовим збором сума наданої фізичній особі поворотної фінансової допомоги відображається в №1ДФ (детальніше читайте тут).
Однак, зверніть увагу, що за п. 164.2.7 ПКУ до оподатковуваного доходу ФО включається сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності. При цьому фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації. Однак дохід виникає лише після спливу позовної давності за такою заборгованістю.
Отримувач – юридична особа платник податку на прибуток
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
У бухобліку позичальника — ТОВ на загальній системі оподаткування основна сума ПФД відображається, як кредиторська заборгованість перед позикодавцем і не відображається у складі доходів при отриманні та витрат при поверненні.
Єдині випадки, коли сума фіндопомоги може відобразитися у доходах, — це якщо після закінчення строку позовної давності (як правило - це 3 роки згідно з ст. 257 ЦКУ) така допомога залишилась не повернута позикодавцю й відповідно підлягає списанню або ж позикодавець прощає суму неповерненої допомоги.
При цьому варто зважати на строки, що зазначені у договорі про таку ПФД і вже після їх спливу починати відлік строку позовної давності.
Отримувач - платник єдиного податку
Згідно з ч. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку – юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.
У свою чергу, до складу доходу, не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.
Отже, у даному випадку, не залежно від строків зазначених у договорі, платником ЄП фінансова допомога повинна бути повернена протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, у іншому випадку дана сума потрапить до доходу такого платника податків. Як визначити дату закінчення такого строку, читайте у цій консультації.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити