• Посилання скопійовано

Відміна обов’язку сплати ЄСВ підприємцем-інвалідом: що із страховим стажем?

Підприємець-"загальносистемник", інвалід ІІ групи, в 2017 р. не сплачуватиме ЄСВ «за себе». Що відбуватиметься при цьому із пенсійним страховим стажем такого підприємця?

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі – Закон №1058), страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Порядок обрахунку страхового стажу зазначено у ст. 24 Закону №1058. Зокрема нею передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Але, якщо інвалідність виникла з інших причин, жодних пільг у підприємця немає. Відповідно, період, коли фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, яка є інвалідом, не сплачує за себе єдиний внесок, не буде включений до розрахунку пенсійного стажу та не вплине на розмір її пенсії за віком. 

Зверніть увагу: до 01.01.2016 р. підприємці мали право сплачувати ЄСВ за себе добровільно, на підставі відповідного договору із податківцями. Але зараз їх виключено з кола можливих добровільно застрахованих осіб. Отже, збільшити страховий стаж таким чином підприємці, принаймні, зараз, не зможуть.

Пенсію по інвалідності такий підприємець матиме право отримувати, як і отримував раніше. А ось якщо він досягне пенсійного віку і бажатиме отримувати замість пенсії з інвалідності пенсію за віком*, йому слід буде з’ясовувати, чи має він для цього достатній страховий стаж. Адже, нажаль, з періоду 2017 року страхового стажу він не матиме.

* Див.: Чи існує право вибору пенсії?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»