• Посилання скопійовано

Пільга з ЄСВ для мобілізованого ФОПа

Мобілізований до ЗСУ ФОП без найманих працівників продовжує діяльність і отримує систематично дохід. Чи потрібно платити ЄСВ за себе такому ФОПу?

До 05.07.2025 р. діяла така норма законодавства щодо звільнення від ЄСВ мобілізованих ФОПів.

Відповідно з пп. 9-2 Закону про ЄСВ, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пп. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями.

Підставою для такого звільнення є заява фізичної особи - підприємця та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до податкового органу фізичною особою - підприємцем протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована фізична особа - підприємець перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Відповідно до Закону від 18.06.2025 р. №4505-IX з 5 липня поточного року починає діяти оновлена норма щодо звільнення від сплати ЄСВФОПів, які перебувають на військовій службі. 

Так, викладено в новій редакції пп.9-2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ

  • Під час особливого періоду, визначеного Законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", платники єдиного внеску, визначені пп. 4, 5 і 5-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, або за контрактом, на весь строк їхньої військової служби звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених ч. 2 ст. 6 ЗУ про ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями;
  • Підставою для такого звільнення є відомості, отримані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) таких платників єдиного внеску.

Слід зазначити, що ця норма стосується не лише ФОПів, а й осіб, що провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерських господарств, які перебувають на військовій службі. Вона теж встановлює пільгу щодо звітування та сплати ЄСВ на період мобілізації. І тепер цю пільгу теж поширили не лише на тих, кого призвали на військову службу, а і на тих, хто уклав контракт з ЗСУ.

Пільга зі сплати ЄСВ надаватиметься ФОПамавтоматично – без подання заяв на неї та без подання документів, які підтверджують період мобілізації.

Отже, мобілізований ФОП, який продовжує здійснювати діяльність та отримувати дохід під час мобілізації, не сплачує ЄСВ за «себе» за весь період мобілізації, оскільки ЄСВ за нього сплачує державаі у нього є страховий стаж за період мобілізації як військовослужбовця. Це передбачено у пп. 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Левчук Ніна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»