Ні, в такій ситуації ФОП не повинен доплачувати за себе ЄСВ. Помилку припустився роботодавець (ТОВ), а обов'язок ФОП зі сплати ЄСВ за себе у цьому місяці не виникає. Розглянемо детальніше.
Щодо сплати ЄСВ за себе як за ФОП
Основне правило, встановлене ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ, полягає в тому, що ФОП, який одночасно є найманим працівником за основним місцем роботи, звільняється від сплати ЄСВ "за себе". Це звільнення діє за ті місяці, за які роботодавець сплатив за нього страховий внесок у розмірі, не меншому за мінімальний.
У даному випадку працівник перебуває у трудових відносинах повний місяць (навіть якщо частину місяця він був у відпустці без збереження зарплати) і його база нарахування ЄСВ (зарплата) виявляється меншою за мінімальну, роботодавець зобов'язаний донарахувати ЄСВ до мінімального рівня.
Тобто, ТОВ повинно було:
- визначити базу нарахування ЄСВ не нижче мінімальної заробітної плати (у травні 2025 року – 8000 грн);
- сплатити мінімальний страховий внесок – 1760 грн (8000 грн * 22%).
Звертаємо увагу, що існує лише вісім випадків, коли нарахування ЄСВ здійснюється не на мінімальну зарплату.
Те, що ТОВ сплатило ЄСВ з фактичної зарплати (наприклад, 1705 грн, як у вашому прикладі), є помилкою з боку роботодавця.
Оскільки обов'язок сплатити мінімальний ЄСВ лежав саме на ТОВ, ФОП не повинен доплачувати за себе різницю (у вашому прикладі 55 грн). Право на звільнення від сплати ЄСВ "за себе" за цей місяць у ФОП зберігається, оскільки він перебував у трудових відносинах за основним місцем роботи.
Практична порада: бухгалтерії ТОВ потрібно виправити помилку, донарахувати та сплатити ЄСВ до мінімального рівня.
Щодо заповнення Декларації платника єдиного податку
Декларація платника єдиного податку та її додатки призначені для відображення доходів від підприємницької діяльності та пов'язаних з нею зобов'язань, а не заробітної плати.
Заповнювати Додаток 1 "Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" до Декларації потрібно так:
- у рядку за травень (та за інші місяці, в яких ФОП працював за основним місцем роботи і за вас сплачував ЄСВ роботодавець) проставляєте нулі ("0") у графах "Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок..." та "Сума нарахованого єдиного внеску";
- цим ФОП декларуєте своє право на звільнення від сплати ЄСВ за себе як за ФОП на підставі наявності основного місця роботи. Немає жодного механізму для відображення "різниці" зарплат чи "доплати" частини ЄСВ у декларації ФОП.
Висновки:
- ФОП не повинен самостійно доплачувати за себе ЄСВ за травень. Обов'язок сплатити мінімальний внесок (1760 грн) лежить на роботодавці за основним місцем роботи;
- У Декларації платника єдиного податку (в Додатку 1) за травень ви повинні вказати нульові показники з ЄСВ, підтверджуючи своє звільнення;
- Інформація про заробітну плату ФОПа на ТОВ жодним чином не відображається у декларації. Це два окремі види доходів з різним порядком оподаткування та звітування.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити