Зараз діють норми пп. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ, згідно з якими ФОП на загальній системі оподаткування (як і ФОП-«єдинники» та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.
Отже, ФОПи, які скористалися цією пільгою та не проводили сплату ЄСВ, відповідно розрахунок ЄСВ у складі декларації за 2023 рік не подавали. Тобто це стосується лише того періоду, в якому згідно зі встановленими пільгами ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають, зокрема, фізособи-підприємці, фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до застрахованих осіб на інших підставах (ст. 11 Закону №1105).
Право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи (ч. 1 ст. 12 Закону №1105). Це право виникає з настанням страхового випадку в період заняття підприємницькою та іншою, зазначеною вище, діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Тож, якщо ФОП не сплачувала ЄСВ, скориставшись нормою про звільнення, зазначеною у пп. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ, то для отримання допомоги вона мала би сплатити ЄСВ у мінімальному розмірі у місяці настання страхового випадку (лікарняного по вагітності та пологах), тобто у червні 2024 р. З цього приводу Держпраці у Дніпропетровській області в консультації від 9 серпня 2022 року зазначає, що особа, яка сплатила ЄСВ у місяці настання страхового випадку, вважатиметься застрахованою та матиме право на допомогу.
Таким чином, доя отримання ФОП має зараз сплатити ЄСВ за червень 2024 року. Розрахунок допомоги проводиться з мінімальної межі 262,81 грн, розрахованої діленням МЗП (8000,00 грн) на середньомісячну кількість днів 30,44. У підсумку одержимо середню зарплату, яка множиться на кількість календарних днів лікарняного (126 к. д. + 14 к. д. (продовження лікарняного через ускладнення)). Тож при розрахунку потрібно діяти за Порядком №1266:
- середня зарплата: 262,81 грн (8000,00 грн : 30,44 дні);
- сума лікарняного: 36793,40 грн (262,81 грн х 126 к. д. та 262,81 грн х 14 к.д.).
Сплативши ЄСВ, потрібно подати декларацію з типом «Звітна» як «Довідкова», а після її прийняття подати заяву-розрахунок на фінансування. Після отримання коштів потрібно подати додаток 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та повідомлення до ПФУ про виплату коштів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити