Як відомо, ч. 3 ст. 40 КЗпП застерігає роботодавця про звільнення працівників під час перебування на лікарняному. Але, якщо сторони домовилися про припинення трудового договору під час лікарняного, то роботодавець може провести звільнення працівника за ч. 1 ст. 36 КЗпП.
Проте в даній ситуації ми маємо справу з довготривалим лікарняним та звільненням працівника під час такого лікарняного. Тому на плечі роботодавця лягає обов’язок і надалі проводити розрахунок лікарняного, що є продовженням (за одним страховим випадком) попереднього (відкритого вже колишнім працівником), поданням заяви-розрахунку до ПФУ, отримання фінансування та перерахування йому допомоги.
Оскільки ч. 1 ст. 12 Закону №1105 визначено право громадян на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
А вже після отримання коштів роботодавець перераховує їх уже звільненому працівнику та подає повідомлення про їх виплату до ПФУ протягом 30 днів.
Щодо оподаткування допомоги зазначимо, що після звільнення працівника роботодавець уже не виконує обов’язків страхувальника, оскільки він не є його найманим працівником (абз. 8 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Тому колишній роботодавець, провівши нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності, на її суму не нараховує ЄСВ. Адже лікарняні не є виплатою за відпрацьований час та не входять до фонду оплати праці (пп. 3.1 та 3.3 Інструкції №5). Відповідно, і відображати лікарняний у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ не потрібно.
Проте потрібно утримати із суми лікарняного ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%). А оскільки лікарняні нараховують особі, яка на момент їх нарахування вже не перебуває з підприємством у трудових відносинах, до загального оподатковуваного доходу їх уключають у складі інших оподатковуваних доходів (пп. 164.2.20 ПКУ). У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ таке нарахування, виплату та сплату слід відобразити за ознакою доходу «127».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити