• Посилання скопійовано

Відпустка за власний рахунок: стаж та ЄСВ

Працівник бере відпустку без збереження зарплати на час карантину до 24 квітня та ще до кінця місяця 6 днів (з 15 к.днів, передбачених законодавством). Чи буде база нарахування в квітні і стаж? А в разі, коли карантин буде продовжено до кінця квітня, і працівник продовжить відпустку, то чи втратить він в стажі за цей час?

Як було до карантину

Відповідно до ст. 84 КЗпП та ст. 26 Закону № 504 відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

 

Під час карантину

Звертаємо увагу, що наразі Законом № 530, яким 17.03.2020 р. внесено зміни у деякі законодавчі акти України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Також цим Законом внесено зміни і в вищезазначені статті, в частині терміну дії такої відпустки. 

І так, у разі встановлення КМУ карантину відповідно до Закону  "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений даними статтями. 

Таким чином, оскільки в нашій країні впроваджено карантин, то працівники мають право йти у відпустку за власний рахунок на термін дії карантину, тобто більше ніж 15 календарних днів.

Що стосується бази нарахування ЄСВ зазначимо, що у випадку, якщо надано відпустку без збереження зарплати, скажімо, в середині місяця, то база нарахування ЄСВ за ставкою 22%, визначена роботодавцем за основним місцем роботи працівника, виявиться нижчою мінімальної зарплати, потрібно буде обчислити та нарахувати так звану дотяжку до мінімальної суми ЄСВ відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ. Тобто визначити та доплатити різницю між сумою ЄСВ, обчисленої з мінімальної зарплати, та сумою внеску із фактично нарахованої зарплати за місяць.

У випадку, якщо відпустка без збереження зарплати на час карантину буде протягом цілого календарного місяця, тобто, наприклад з 01 квітня по 30 квітня, то ЄСВ нараховувати та сплачувати не потрібно, оскільки буде відсутня база нарахування. Тим самим, абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ передбачає нарахування ЄСВ на дохід, а в даному випадку доходу немає, отже, і ЄСВ  не сплачуємо. 

З приводу трудового стажу, зазначимо. Стаття 83 КЗпП та ст. 25 Закону № 504 гарантують право на відпустку без збереження заробітної плати, що надається працівникам в обов’язковому порядку. Як відомо, на даний час, підтвердженням трудового (загального) стажу є трудова книжка. Отже, під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати особа вважається працюючою, оскільки на разі знаходиться в трудових відносинах, що і підтверджується записами у трудовій книжці.   

Тобто, така відпустка включається до трудового (загального) стажу.

З приводу страхового стажу, зазначимо, що страховий стаж враховується лише при розрахунку в подальшому пенсій працівникам. Тож, відповідно до ст. 24 Закону №1058, страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Отже, час перебування працівника у неоплачуваній відпустці не включається до страхового стажу, оскільки протягом цього періоду відсутні страхові внески.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241441
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202432
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024295
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437
  • Ставка 8,41% до лікарняних за відсутності довідки МСЕК
    Чи потрібно застосовувати ставку ЄСВ 8,41% при нарахуванні електронних лікарняних (нарахування після надання довідки), якщо на час перебування на лікарняних працівник не мав інвалідності і один з лікарняних вже перебував в статусі "готовий до сплати"?
    21.02.20241261