• Посилання скопійовано

Чи можливо скасувати заяву на відпустку, якщо працівниця виявила бажання звільнитися?

20.01.2018 р. працівниця написала заяву на соціальну відпустку (має двоє дітей до 15 років) на період з 20.02.2018 р. 19.02.2018 р. працівниця приносить заяву на звільнення. Чи має право підприємство 19.02.2018 р. видати наказ про скасування задоволення заяви на відпустку та змусити працівницю відпрацювати 14 днів?

Чинним законодавством заборонено звільнення працівника під час його відпустки або тимчасової непрацездатності лише при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця. Так, звільнення у зв'язку з розірванням такого договору з ініціативи працівника (ст. 38, 39 КЗпП), а також у деяких випадках припинення трудового договору (ст. 36 КЗпП) у цей період є можливим.

Також не  передбачено відпрацювання двотижневого або іншого строку перед звільненням за власним бажанням. У ст. 38 КЗпП зазначається про попередження щодо звільнення за 2 тижні (якщо немає поважних причин, що зобов'язують роботодавця розірвати трудовий договір у строк, у який просить працівник). Усі ці причини вказані в абз. 1 ст. 38 КЗпП. Тобто,  працівник може попередити про своє наступне звільнення і під час відпустки або хвороби, подавши відповідну заяву.

Можливість звільнення під час відпустки (а точніше, в останній день відпустки) окремо передбачена ст. 3 Закону про відпустки — так звана відпустка з наступним звільненням. Відкликати працівника з відпустки для звільнення у день виходу на роботу підстав немає.

Тож,  після надходження заяви працівника, який перебуває у відпустці, щодо його звільнення  (в останній день,  в середині відпустки або в інший строк) за власним бажанням (ст. 38, 39 КЗпП) підприємство зобов'язане через 2 тижні або (за наявності поважних причин) в інший строк розірвати трудовий договір, видавши відповідний наказ про звільнення.

Керівництво компанії не має права видавати наказ про скасування задоволення заяви на відпустку та змушувати працівницю відпрацьовувати 14 днів. Оскільки в чинному законодавстві не передбачено відпрацювання (тобто виконання трудових обов’язків), а зазначається лише про попередження про звільнення. У періоді між попередженням та датою звільнення працівник не зобов’язаний виконувати трудові обов’язки, якщо він знаходиться у відпустці, або має листок непрацездатності тощо. Тож, якщо у працівниці є поважні причини щодо звільнення, її необхідно звільнити в строки, які зазначено в заяві.  Якщо звільнення за власним бажанням відбувається без поважних причин, працівниці  слід дотриматися двотижневого строку попередження з дати надання заяви працівницею.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами для сумісника
    Працівник працює сумісником з 06.05.2025 р. 01.07.2025 р. має оформлювати лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами. Як правильно розрахувати суму, яку потрібно виплатити працівнику?
    23.05.202519
  • Відображення мобілізованих та декретниць у рядку 3070 звіту №1-ПВ
    Чи враховуються мобілізовані та жінки в декретній відпустці в рядок 3070 звіту з праці №1-ПВ (квартал)?
    22.05.2025792
  • Утримання аліментів з суми лікарняних від ПФУ
    Працівник вже 1,5 місяці на лікарняному. Лікарняні приходять із ПФУ на спеціальний рахунок. Всі податки ПДФО та ВЗ сплачується з того рахунка. Є виконавчий лист на аліменти, 40% стягнення. Чи можу я оплачувати аліменти із лікарняних за рахунок ПФУ?
    21.05.20251 7042
  • Пільги колишнім військовим після виходу на роботу
    Чи потрібно сплачувати податки із зарплати за військового, який вийшов працювати після проходження військової служби (війни)? Чи є якісь пільги для демобілізованих осіб?
    15.05.20251 188
  • Звільнення працівника: період та дні до компенсації
    Працівник був у відпустці 14 днів у 2024 р. Як правильно підрахувати компенсацію за невикористану відпустку? Відпрацьовано працівнком рівно 1 рік на підприємстві, звільнився в травні 2025 р. Прийнято на роботу з 01.05.2024 р . Який період для розрахунку брати: з місяця після використаної відпустки чи за весь період, який працівник працював? Чи були зміни при підрахунку компенсації? У працывника залишилось 10 днів невикористаної відпустки. Якщо він звільнився 15 травня, чи правильно буде врахувати цей період для компенсації, чи брати місяць звільнення до розрахунку?
    13.05.20257947