• Посилання скопійовано

Чи потрібно відкривати спецрахунок для отримання допомоги по вагітності та пологах?

Працівниця надала лікарняний лист по вагітності та пологах. Куди потрібно надати копію лікарняного? Чи відкривати окремий банківський рахунок?

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (ст. 25 Закону № 1105).

Після проведення обчислень лікарняного за такими виплатами роботодавцем подається заявка-розрахунок до ФСС для отримання коштів.

Покроковий алгоритм розрахунку допомоги по вагітності тут>>

Заявка-розрахунок до ФСС подається за формою, зазначеною в додатку до Порядку №26.

Заявка-розрахунок складається у двох примірниках:

  •  один (з відміткою про прийняття ФСС) - зберігається на підприємстві,
  •   другий – залишається у  ФСС.

Строків подання до ФСС заяв-розрахунків не зазначено у Порядку №26. Страхувальник самостійно визначає такі строки, при цьому враховуючи строки виплати матеріального забезпечення, що зазначаються у ст. 33 Закону №1105 та строків надходження коштів від ФСС на спецрахунок підприємства відповідно до п.8 Порядку №26

Контроль за своєчасним поданням таких заяв-розрахунків покладається на комісію (уповноваженого) з соцстрахування (пп. 3.1.5 Положення №25).

 

Заповнення заявки-розрахунку

На першій сторінці зазначається сума, що підлягає оплаті за рахунок ФСС. На другій сторінці у таблиці зазначається за кожним працівником загальна сума матеріального забезпечення.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Відповідно до п. 8 Порядку №26, робочі органи Фонду здійснюють перерахування суми, що зазначена у заяві-розрахунку, на спеціальний рахунок роботодавця протягом 10-ти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Отже, для отримання коштів від Фонду для подальшої їх виплати працівнику, роботодавець має відкрити окремий поточний рахунок у банку відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону № 1105.

Для відкриття спеціального рахунку, юрособа надає до банку документи зазначені у  п. 3.2 Інструкції №492:

  • заява про відкриття поточного (додаток 1 Інструкції № 492);
  • копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення).

Юридичні особи, установчі документи яких оприлюднені на порталі електронних сервісів, установчий документ у паперовій формі не подають. Юридичні особи публічного права, які діють на підставі законів, установчий документ не подають. Юридична особа, яка створена та/або діє на підставі модельного статуту, затвердженого КМУ, подає копію рішення про її створення або про провадження діяльності на підставі модельного статуту, підписаного усіма засновниками; картки зі зразками підписів.

Для відкриття спеціального рахунку, фізична-особа підприємець надає до банку документи, зазначені у п. 3.2 Інструкції №492:

  • заява про відкриття поточного рахунку, що підписана фізичною особою - підприємцем або її представником;
  •  картки зі зразками підписів.

Отже, для отримання допомоги по вагітності та пологах від ФСС слід надати заявку-розрахунок до ФСС та необхідно відкрити спецрахунок для зарахування на нього коштів від ФСС. Копію лікарняного можна надати разом з заявкою-розрахунком до ФСС, але це не є обов’язковим. Оригінал лікарняного залишається на підприємстві за основним місцем роботи працівника.

Про оподаткування допомоги по вагітності більш докладно читайте тут>> 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202446
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202485
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024460
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429