• Посилання скопійовано

Зменшення розміру доплати за роботу у нічний час

На підприємстві встановлено доплату за роботу у нічний час у розмірі 35%. Колдоговору на підприємстві немає. Чи можна зменшити доплату за роботу у нічний час до 20%?

Відповідно до ст. 94 КЗпП та ст. 1 Закону «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена в грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Заробітна плата складається із:

  • основної заробітної плати за виконану роботу відповідно до визначених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Основна заробітна плата встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників і посадових окладів для службовців;
  • додаткової заробітної плати за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
  • інших заохочувальних та компенсаційних виплат у формі винагород за підсумками роботи за рік, премій за спеціальними системами і положеннями, компенсаційних та інших грошових і матеріальних виплат;
  • форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови введення та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються підприємствами в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним законодавством України, Генеральною і галузевою (регіональними) угодами.

При цьому згідно із положеннями ст. 2122 Закону «Про оплату праці» роботодавець не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.

Статтями 32103 КЗпП та ст. 29 Закону «Про оплату праці» визначено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці до їх запровадження або зміни.

Таким чином, можна зменшити доплату за роботу у нічний час з 35% до 20%, але попередивши про це працівників не пізніше ніж за два місяці.

Зверніть увагу, що доплата за роботу у нічний час відноситься до державних норм з оплати праці і є обов’язковою для застосування підприємствами, усіх форм власності та господарювання.

Відповідно до ст. 108 КЗпП робота у нічний час (з 22.00 до 06.00) оплачується у підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки за кожну годину роботи у нічний час.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами для сумісника
    Працівник працює сумісником з 06.05.2025 р. 01.07.2025 р. має оформлювати лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами. Як правильно розрахувати суму, яку потрібно виплатити працівнику?
    23.05.202519
  • Відображення мобілізованих та декретниць у рядку 3070 звіту №1-ПВ
    Чи враховуються мобілізовані та жінки в декретній відпустці в рядок 3070 звіту з праці №1-ПВ (квартал)?
    22.05.2025794
  • Утримання аліментів з суми лікарняних від ПФУ
    Працівник вже 1,5 місяці на лікарняному. Лікарняні приходять із ПФУ на спеціальний рахунок. Всі податки ПДФО та ВЗ сплачується з того рахунка. Є виконавчий лист на аліменти, 40% стягнення. Чи можу я оплачувати аліменти із лікарняних за рахунок ПФУ?
    21.05.20251 7082
  • Пільги колишнім військовим після виходу на роботу
    Чи потрібно сплачувати податки із зарплати за військового, який вийшов працювати після проходження військової служби (війни)? Чи є якісь пільги для демобілізованих осіб?
    15.05.20251 188
  • Звільнення працівника: період та дні до компенсації
    Працівник був у відпустці 14 днів у 2024 р. Як правильно підрахувати компенсацію за невикористану відпустку? Відпрацьовано працівнком рівно 1 рік на підприємстві, звільнився в травні 2025 р. Прийнято на роботу з 01.05.2024 р . Який період для розрахунку брати: з місяця після використаної відпустки чи за весь період, який працівник працював? Чи були зміни при підрахунку компенсації? У працывника залишилось 10 днів невикористаної відпустки. Якщо він звільнився 15 травня, чи правильно буде врахувати цей період для компенсації, чи брати місяць звільнення до розрахунку?
    13.05.20257947