Атестація проводиться на підприємствах і у організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Правовою основою для проведення атестації робочих місць за умовами праці є:
- чинні законодавчі та нормативні акти з питань охорони і гігієни праці;
- списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
- список виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах у яких дає право на щорічну додаткову відпустку.
- перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня.
Насамперед необхідно перевірити, чи професія (посада) наявна у будь-якому з вищеперерахованих Списків. Тобто обов’язковою підставою для проведення атестації є наявність робіт, професій (посад) у зазначених вище списках.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці.
За результатами атестації робочих місць визначається не лише право працівників на відповідні пільги, а й розробляються заходи щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників, у т. ч. організаційні, технічні, економічні та соціальні заходи, передбачені колективним договором щодо поліпшення умов трудової діяльності на виробництві. Також за рахунок коштів роботодавців можуть встановлюватись інші пільги та компенсації, не передбачені законодавством.
Відповідно до п. 4 Порядку №442 атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству.
Перелік робочих місць, що підлягають атестації, складається на підставі штатного розпису, структури, списку працівників із зазначенням професій підприємств, установ, організацій.
Переліком має бути визначено, на яких робочих місцях необхідно проводити санітарно – гігієнічні дослідження, а які робочі місця атестують комісійно.
Отже, до Переліку робочих місць, що підлягають атестації, необхідно включити:
1) Робочі місця, на яких зайняті працівники, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі Списками №1 і №2. Допоміжний працівник, що працює у шкідливих умовах, скористатися правом на пільгову пенсію може лише за результатами атестації робочих місць, тобто має бути підтверджено, що він був зайнятий роботою протягом повного робочого дня (80% робочого часу) безпосередньо у несприятливих умовах;
2) Робочі місця працівників, професії та посади яких передбачені розділами «Загальні професії» Списків №1 і №2 та які є у штатному розписі. Наприклад, у Списку №2 «Загальні професії» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають машиністи (кочегари) котельних (на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи;
3) Робочі місця, на яких зайняті працівники, що мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, згідно із Списком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах, які дають право на щорічну додаткову відпустку, затвердженою постановою КМУ від 17.11.1997 р. №1290;
4) Робочі місця, на яких зайняті працівники, що мають право на скорочену тривалість робочого тижня згідно з Переліком, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 р. №163;
5) Обов’язково слід врахувати робочі місця, на яких зайняті працівники, що у своїй роботі застосовують хімічні речовини (Перелік хімічних речовин затверджений МОЗ СРСР від 04.11.1987 р. №4430-87) та під час роботи з якими (у профілактичних цілях) рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів.
Додатком 6 до наказу №308/519 наведено Перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких установлюється доплата у розмірі до 12% тарифної ставки робітникам закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення. Отже, якщо у закладі охорони здоров’я є працівники, які зайняті на зазначених роботах, атестація цих робочих місці також має бути проведена в обов’язковому порядку.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, у строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а у разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа (п. 4 Постанови №442).
Щодо питання у яких ситуація підприємство зобов'язане виплачувати йому пенсію зі своїх коштів, зазначимо, що пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями і на посадах, не передбачених:
- Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і поазників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою від 24.06.2016 р. №461;
- Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботі із шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою від 24.06.2016 р. №461.
Призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць визначено Порядком №937.
Пенсії на пільгових умовах за рахунок підприємства призначають:
1) чоловікам - при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначається пенсія;
2) жінкам - при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначається пенсія.
Подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії здійснюється згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про призначення пільгової пенсії приймають органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій на підставі документів, передбачених п. 7 Порядок подання та оформлення документів, а також:
- довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці (додаток 1 до Порядку подання та оформлення документів);
- копії наказу про атестацію відповідного робочого місця (робочих місць);
- гарантійного листа підприємств та організацій про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду (додаток 2 до Порядку подання та оформлення документів).
Атестацію робочих місць за умовами праці для таких пільгових пенсій проводять відповідно до Порядку №442.
Як Держпраці контролюватиме якість проведення атестації робочих місць читайте тут>>
Також читайте: Внесення запису про атестацію робочого місця до трудової книжки
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити