• Посилання скопійовано

Як діяти, якщо квитки на відрядження та проживання відсутні, але наказ на відрядження є?

Керівник виїжджав у відрядження з Києва до Мукачева (наказ на відрядження видано). Квитки керівник надав лише на потяг із Рівного до Мукачева (до Рівного працівник доїхав на приватному транспорті) й у зворотньому напрямку. Чи є доцільним виплата добових? Як діяти, якщо квитки на відрядження та проживання відсутні, але наказ на відрядження є?

В економічній енциклопедії зазначається, що добові  - грошові суми, що виплачуються понад заробітну плату працівникам, які відбувають у службове відрядження, для покриття особливих витрат під час перебування у відрядженні, а також особам, яких переводять в іншу місцевість, — на час перебування в дорозі до нового місця роботи. 

Основним документом, який регулює відрядження працівників органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що повністю або частково фінансуються за бюджетні кошти, є Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.1998 р. №59. Для небюджетних роботодавців вона не є обов’язковою, тому таким підприємствам слід розробити власний регламентуючий документ про службові відрядження, за основу якого можна взяти норми Інструкції №59.

Розглянемо поняття добових, відповідно до Інструкції №59.

Добові – це окремий  вид витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження (витрати на харчування та фінансування інших власних потреб фізособи, понесені у зв'язку з таким відрядженням) (п. 15  розділу І Інструкції №59).

Також, у п.  12 розділу ІІ Інструкції №59 йдеться про таке: витрати, понесені у зв'язку з відрядженням, що не підтверджені відповідними документами (крім добових витрат), працівникові не відшкодовуються.

За кожний день (включно з днем вибуття та днем прибуття) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом із вимушеними зупинками), йому виплачуються добові (п.4 розділу ІІ Інструкції №59).

Якщо організація не фінансується з бюджету, направляючи працівників у відрядження, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами:

  • КЗпП (ст.121, 127, 176, 177) – у частині регулювання трудових відносин із працівником, який відряджається;
  • ПКУ (пп. 140.1.7, п. 170.9) – у частині відображення витрат на відрядження в податковому обліку.

Відповідно до ст. 121 КЗпП,   працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення й назад та витрати щодо найму житлового приміщення в порядку й розмірах, встановлюваних законодавством.

Сума добових визначається згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами. 

За відсутності наказу добові витрати не виплачуються.

Саме наказ про відрядження працівника є підставою для відшкодування йому витрат на відрядження, про це  зазначається в листі Мінфіну від 14.05.2015 р. №31-08030-16-10/15972.

Отже, стає зрозуміло, що є добові за відрядження, а також можуть бути витрати на відрядження, як оплата за транспортні квитки або транспортні рахунки (багажні квитанції), у тому числі електронні квитки та розрахункові документів про їхнє придбання за всіма видами транспорту, у тому числі на чартерні рейси; рахунки, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання відрядженого працівника, у тому числі бронювання місць у місцях проживання; страхових полісів тощо. Такі витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів в оригіналі, що засвідчують вартість цих витрат (п.12 Розділ ІІ Інструкція №59).

Перейдемо до ПКУ. Згідно з пп. 170.9.1 ПКУ неоподатковувана сума добових витрат визначається в разі відрядження:

  • у межах України та країн, в’їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами;
  • до країн, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом про відрядження за наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).

Якщо такі підтвердні документи відсутні, то сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.

Також слід зазначити, що будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця, зокрема:

  • запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю підприємства, що відряджає;
  • укладеного договору чи контракту;
  • інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини;
  • документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю підприємства, що відряджає.

Такий перелік не є вичерпним, отже, може бути доповнено й іншими підтвердними документами.

Отже, немає підстав для невиплати добових працівнику, оскільки є наказ про відрядження.

Щодо компенсації інших витрат, то їх можна здійснити за наявності оригіналів підтвердних документів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025109
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202519
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202523
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025651
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538