• Посилання скопійовано

За умов неповного робочого часу слід виплачувати мінімальну зарплату пропорційно до виконаної норми праці

Якщо працівник працює на умовах неповного робочого дня з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу, яка мінімальна зарплата йому належить: 50% від його ставки (3200,00 грн) чи 19,34 за годину (в погодинному розмірі)?

Запитання:

На підприємстві працює працівник (інвалід) на умовах неповного робочого дня з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу. Ставка (оклад) - 3200,00 грн. З понеділка по п'ятницю йому табелюється 4 години (за кожний місяць - 50% норми робочого часу при 40-ка годинному робочому тижні).

Отже, працівнику в місяць нараховується 1600,00 грн. зарплати. Чи дотримується підприємство встановлених мінімальних гарантій? Якщо працівник працює на умовах неповного робочого дня з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу, яка мінімальна зарплата йому належить: 50% від його ставки (3200,00 грн) чи 19,34 за годину (в погодинному розмірі)?

 

Відповідь:

Мінімальна заробітна плата - це, встановлений законом, мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізосіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці (ст. 3 Закону про оплату праці).

Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (у 2017 р. – 3200,00 грн).

У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці, мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізосіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці (ст.3-1 Закону про оплату праці).

Отже, все вірно, підприємство дотримується розміру мінімальної заробітної плати.

Зрозуміло, що на підприємстві заробітна плата встановлена у місячному розмірі. Отже, за неповного робочого часу слід виплачувати мінімальну заробітну плату пропорційно до виконаної норми праці.

 

Щодо погодинної оплати праці та розміру 19,34 грн

Для того, щоб застосовувати оплату в погодинному розмірі, слід було зазначити це в  в Положенні про оплату праці і, наприклад, в наказі про прийняття на роботу. Тоді необхідно заробітну плату розраховувати як добуток 19,34 (погодний розмір МЗП) на кількість фактично відпрацьованих годин. При цьому порівняння з місячним розміром МЗП не робиться.

Мінсоцполітики наголошує у листі від 20.03.2017 р. №766/0/101-17/28: на підприємствах для працівників, які працюють з місячними окладами, має дотримуватись як мінімальна державна гарантія – мінімальна місячна заробітна плата, а для працівників з погодинною оплатою (годинними тарифними ставками) – мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.

Коли працівники, яким встановлені годинні тарифні ставки, виконали місячну норму праці і розмір нарахованої заробітної плати є нижчим від місячної мінімальної заробітної плати, то доплата до розміру мінімальної місячної заробітної плати їм не провадиться. Фахівці Мінсоцполітики це пояснюють тим, що гарантією в оплаті праці для цих працівників є мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.

Докладно про це читайте тут>>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025109
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202519
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202523
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025651
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538