Запитання:
На підприємстві працює працівник (інвалід) на умовах неповного робочого дня з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу. Ставка (оклад) - 3200,00 грн. З понеділка по п'ятницю йому табелюється 4 години (за кожний місяць - 50% норми робочого часу при 40-ка годинному робочому тижні).
Отже, працівнику в місяць нараховується 1600,00 грн. зарплати. Чи дотримується підприємство встановлених мінімальних гарантій? Якщо працівник працює на умовах неповного робочого дня з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу, яка мінімальна зарплата йому належить: 50% від його ставки (3200,00 грн) чи 19,34 за годину (в погодинному розмірі)?
Відповідь:
Мінімальна заробітна плата - це, встановлений законом, мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізосіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці (ст. 3 Закону про оплату праці).
Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (у 2017 р. – 3200,00 грн).
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці, мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізосіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці (ст.3-1 Закону про оплату праці).
Отже, все вірно, підприємство дотримується розміру мінімальної заробітної плати.
Зрозуміло, що на підприємстві заробітна плата встановлена у місячному розмірі. Отже, за неповного робочого часу слід виплачувати мінімальну заробітну плату пропорційно до виконаної норми праці.
Щодо погодинної оплати праці та розміру 19,34 грн
Для того, щоб застосовувати оплату в погодинному розмірі, слід було зазначити це в в Положенні про оплату праці і, наприклад, в наказі про прийняття на роботу. Тоді необхідно заробітну плату розраховувати як добуток 19,34 (погодний розмір МЗП) на кількість фактично відпрацьованих годин. При цьому порівняння з місячним розміром МЗП не робиться.
Мінсоцполітики наголошує у листі від 20.03.2017 р. №766/0/101-17/28: на підприємствах для працівників, які працюють з місячними окладами, має дотримуватись як мінімальна державна гарантія – мінімальна місячна заробітна плата, а для працівників з погодинною оплатою (годинними тарифними ставками) – мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.
Коли працівники, яким встановлені годинні тарифні ставки, виконали місячну норму праці і розмір нарахованої заробітної плати є нижчим від місячної мінімальної заробітної плати, то доплата до розміру мінімальної місячної заробітної плати їм не провадиться. Фахівці Мінсоцполітики це пояснюють тим, що гарантією в оплаті праці для цих працівників є мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.
Докладно про це читайте тут>>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити