• Посилання скопійовано

Звільнення директора без згоди засновників

07.04.2017 року між працівником (громадянином України) та засновником (іноземцем) укладено трудовий договір для виконання обов'язків директора товариства. Засновник не виконує обов'язків і знаходиться за кордоном. Як розірвати трудовий договір та чи можливо це зробити у випадку відсутності засновника?

Керівник підприємства є посадовою особою та несе відповідальність за своєчасність подавання звітності до контролюючих органів, органів статистики, фонду соціального страхування та ін.

Відповідальність за організацію бухобліку несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно  до законодавства та установчих документів. (п. 3 ст. 8 Закону про бухоблік). Як бачимо, відповідальність щодо бухобліку і звітності могла би бути покладена на власника. Та за загальними нормами права,  - ст. 96 ЦКУст. 219 ГКУ – засновники (власники) знімають з себе відповідальність щодо «своїх» підприємств.

Директор товариства не може просто залишити підприємство без зняття з себе відповідальності. Ми про це писали, зокрема, тут>>>

Та ключовим моментом є те, що директор це -  найманий працівник.

КзпП надає можливість  розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк з ініціативи працівника, попередивши власника за два тижні (ст. 38 КЗпП). 

Тож, навіть якщо збори засновників, які мають звільнити директора, не відбудуться або його не звільнять, директор має таке ж право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, як і будь-який інший працівник.

Та в такому не простому випадку слід дотримуватися певного алгоритму дій:

  • Написати заяву на звільнення за власним бажанням;
  • Написати супровідний лист, в якому діючий керівник зазначає вимогу проведення позачергових зборів з винесенням питання звільнення на порядок денний;
  • Надіслати заяву на звільнення за власним бажанням із супровідним листом на останню відому адресу засновника. (поштове відправлення потрібно надсилати з повідомленням про вручення та описом вкладення);
  • На повноваженнях діючого керівника, прийняти власну заяву та направити її а виконання резолюцією;
  • Організувати передачу справ, печаток, матеріальних цінностей. За необхідності провести інвентаризацію, опечатати майно у складі комісії й надіслати поштою акт засновникам;
  • Скласти наказ на своє звільнення з дотриманням норм ст. 38 КЗпП;
  • Зробити запис про трудову книжку про звільнення;
  • Створити супровідний лист про складення керівником обов’язків у зв’язку із звільненням.
  •  копію наказу про звільнення та супровідний лист надіслати в контролюючі органи (ДФС, ФСС, управління статистики за місцем обліку підприємства).

Зазвичай ці органи отримують інформацію про зміну директора товариства з ЄДРПОУ,  але у ситуації, коли звільнення відбулося, а інформація в ЄДРПОУ так і не була змінена, колишній директор може подбати про самостійне надання такої інформації. Облікову інформацію підприємства в контролюючих органах таким чином не змінити (це вже буде обов’язок засновників або наступного директора), але інформація про звільнення колишнього директора у контролерів буде. 

Застереження! 

Копії усіх поштових відправлень (наказ, заява, супровідні листи, акти), чеки та квитанції, що свідчать про відправлення зберігати або до моменту проходження терміну зберігання документів, або до ліквідації підприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    Сьогодні 12:015
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    Сьогодні 11:0712
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024107
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024489