• Посилання скопійовано

Порушення обігу валютної готівки: які наслідки?

В серпні 2015 р. працівнику надано аванс на закордонне відрядження в розмірі 500 євро. Згодом відрядження перенесли на два місяці пізніше. Працівник повернув на рахунок підприємства 11300 грн. Курс НБУ на 07.08.2015 р. 23,385438 х 500=11692,72 грн. Які наслідки такої ситуації та чи можна вважати надходження на рахунок 11300 грн як повернення виданого авансу 500 євро?

Правила використання готівкової іноземної валюти на території України затверджені постановою НБУ від 30.05.2007 р. №200. Зокрема, використання готівкової іноземної валюти з поточних рахунків для забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон резидентами - юрособами регламентовано розділом 2 Правил №200.

Відповідно до п. 2.1 Правил №200 резиденти - юрособи мають право використовувати з поточних рахунків готівкову іноземну валюту для забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також на представницькі витрати (організацію офіційних заходів за кордоном).

З умов запитання випливає, що валюта не була використана за призначенням, а саме на відрядження. Замість цього працівник повернув на рахунок суму в гривнях, що менша за еквівалент валютній сумі за курсом НБУ на дату повернення.

Відповідно до п. 8.4 Правил №200 невикористаний залишок готівкової іноземної валюти, що була отримана юрособою - резидентом з поточного рахунку в іноземній валюті для забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, підлягає зарахуванню безпосередньо на поточний рахунок в іноземній валюті юрособи-резидента в уповноваженому банку України протягом п'яти банківських днів з часу його оприбуткування до каси юрособи – резидента.

Таким чином, дану ситуацію можна кваліфікувати як неповернення валюти до каси підприємства, адже повернення готівкової валюти так і не відбулося – працівник валюту залишив собі, а підприємству повернув гривні. Повернення гривневої суми на поточний рахунок підприємства законодавством та Правилами №200 не передбачено, а отже, повернення на рахунок 11300 грн не можна розглядати як повернення валюти, виданої на відрядження, адже не можна безпосередньо пов'язати цю операцію з видачею валютного аванса на відрядження. По суті операції це фінансова допомога, надана підприємству.

Згідно із п. 8.15 Правил №200 порушення резидентами та нерезидентами вимог цих Правил тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. До 01.01.2013 р. відповідно до ст. 164-2 КУпАП за порушення правил ведення касових операцій посадові особи підприємства притягувались до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу. З 01.01.2013 р. з тексту статті 164-2 КУпАП виключено слова «порушення правил ведення касових операцій»,а отже, адмінвідповідальності за неповернення валюти до каси вже немає.

Указ Президента №436 встановлює штрафні санкції за порушення правил обігу готівки в національній валюті – п. 1 Указу №436, отже, відповідні санкції в даному випадку не застосовуються.

Тож залишаються норми ст. 2 Закону від 06.06.1995 р.№217/95-ВР - заборгованість працівників підприємства у  разі  неповернення  у  встановлений термін авансу, виданого  в  іноземній  валюті   на   службове   відрядження   або господарські  потреби,  та  в  інших  випадках  нездачі  іноземної валюти, одержаної в підзвіт,  стягується  у  сумі,  еквівалентній потрійній   сумі   (вартості)   зазначених   валютних   цінностей, перерахованій у валюту України за  обмінним  курсом  НБУ на день погашення заборгованості.

Відповідно до ст. 3 Закону №217/95-ВР суми,  стягнуті  відповідно до ст. 2 цього Закону,   спрямовуються   насамперед   на  відшкодування  збитків, завданих  підприємству,  установі  або  організації,  а  решта  - перераховується до Держбюджету України. Щоб уникнути цього, потрібно повернути в касу підприємства саме 500 євро, а не гривневий еквівалент. 

Крім цього, оскільки ситуація відбулася ще в 2015 р., то можливе донарахування ПДФО та військового збору відповідно до пп. 164.2.20 ПКУ та п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

На нашу думку, норми п. 170.9 ПКУ в даному випадку не застосовуються, тому що відрядження не відбулося (принаймні, саме те, для якого видавався цей аванс). ПДФО донараховується із застосуванням «натурального коєфіцієнта» відповідно до п. 164.5 ПКУ, а військовий збір – без такого застосування. А оскільки утримання ПДФО та військового збору потрібно було зробити ще тоді, то можливе застосування штрафу в розмірі 25% від суми ПДФО відповідно до ст. 127 ПКУ

На нашу думку, дохід у гривнях для цілей оподаткування ПДФО та ВЗ визначається за курсом НБУ на той день, коли цей дохід потрібно було оподаткувати, а саме на дату видачі коштів. Ця думка базується на тому, що відрядження не відбулося, тож Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, в даному випадку не подається, і працівник отримав дохід саме на дату видачі валютних коштів.

Для виправлення ситуації можна повернути працівнику гривневу суму, що він перерахував на рахунок підприємства як поворотну фінансову допомогу, а працівник повинен внести в касу 500 євро як повернення виданих коштів на відрядження, які протягом 5 банківських днів повинні бути зараховані на валютний рахунок підприємства. На нашу думку, за умови повернення працівнику гривневої суми не буде підстав утримувати ПДФО та ВЗ, а за умови повернення підприємству валютної суми не буде підстав застосовувати норми Закону  №217/95-ВР.

Також у випадку перенесення початку відрядження на розумні строки не обов’язково повертати вже виданий аванс у валюті, можна дочекатись початку відрядження, а після його завершення – подати Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, у загальному порядку. Але якщо прийнято рішення про повернення авансу, це потрібно робити в тій самій валюті, у якій він був виданий.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    Сьогодні 11:0359
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202448
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202433
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024362
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426