• Посилання скопійовано

Психологічна підтримка працівників від роботодавця

Підприємство планує укласти договір з медустановою (надання послуг рекреаційної психотерапії та психокорекції для працівників). Які підтвердні документи необхідні? Чи включати в колективний договір норми щодо цих послуг? Що з ЄСВ, ПДФО та військовим збором?

По-перше, слід зазначити, що трудовим законодавством обов’язок оплати роботодавцем таких витрат прямо не передбачено.

Тому роботодавець має визначитися з тим, чи буде включати такі послуги до положень колективного договору. Роботодавець самостійно повинен визначити, чи будуть такі медичні послуги додатковим благом для працівників або дарунком (без прив’язки до будь-яких умов), чи вони будуть надаватися як винагорода за працю в рамках трудового договору (в такому разі зазвичай це називається «соцпакетом»). 

Якщо такий договір з медичною установою є епізодичним та надалі не планується систематично оплачувати психологічні послуги для працівників, доцільно розглядати його як додаткове благо або дарунок.

Якщо ж цей «бонус» для працівників буде надаватись їм на постійній основі, доцільно включити його у склад соцпакету та прописати це в колдоговорі. В цьому випадку це буде матеріальна виплата, яка належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат згідно зі ст. 2 Закону про оплату праці та з п. 2.3.3 Інструкції №5. Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (зокрема, на оздоровлення). Така виплата буде включатися до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

По-друге, уникнути персоніфікації такого додаткового блага або матдопомоги не вдасться, адже за документами, які будуть надаватися медичним закладом,  завжди можна буде визначити, який працівник якими послугами скористався*. Отже, вартість персоніфікованих послуг буде оподатковуватись ПДФО та ВЗ.

*Наприклад, тут можна почитати про можливості персоніфікованого обліку безоплатних місць для паркування та зробити висновки для ситуації з психологічними послугами. А тут ми писали про персоніфікований облік споживання харчових продуктів в офісі.

Медичний заклад повинен видати акт надання відповідних послуг, в якому зазначити інформацію про надані послуги та фізосіб – отримувачів таких послуг. Якщо медичний заклад є платником ПДВ, він повинен скласти податкову накладну на вартість послуг та зареєструвати її в ЄРПН згідно зі ст. 201 ПКУ.

Оподаткування додаткового блага. Якщо підприємство вирішить, що оплата психологічних послуг буде для працівників додатковим благом, то в цьому випадку слід керуватися нормами пп. 164.2.17 ПКУ. Вартість психологічних послуг підпадає під визначення додаткового блага пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ. Хоча ці послуги надаються медичною установою, їх не слід вважати допомогою на лікування та медичне обслуговування, яка не оподатковується ПДФО згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, адже в цьому випадку немає діагнозу, у зв’язку з яким здійснюється лікування або медичне обслуговування працівників. Отже, додаткове благо підлягає обкладенню ПДФО за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

При цьому, оскільки такий дохід надається працівникові в негрошовій формі, то слід застосовувати натуральний коефіцієнт для ставки 18% - 1,21951 при визначенні ПДФО (п. 164.5 ПКУ). Натуркоефіцієнт не застосовується під час обчислення військового збору.

Як ПДФО, так і військовий збір сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПКУ). Датою виплати доходу, вважаємо, буде дата фактичного надання послуг працівникам, тому саме на цю дату слід сплатити податки.

Оподаткування дарунків. Несистематичне надання (не частіше, ніж раз на місяць) працівникам психологічних послуг можна також розглядати як дарунок, що визначений у пп. 165.1.15 ПКУ. Вартість таких дарунків в межах 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, не оподатковується ПДФО на підставі пп. 165.1.39 ПКУ. Частина вартості медичних послуг, що перевищує вказану межу, буде оподатковуватись ПДФО за ставкою 18% із застосуванням натуркоефіцієнту. Оподатковувана частина вартості дарунка також оподатковується ВЗ. Про оподаткування дарунків ми писали тут. В 2017 році не оподатковуються дарунки вартістю до 800 грн включно (25% * 3200 грн = 800 грн).

Для визначення того, чи надається працівникам додаткове благо або дарунок, слід видати наказ по підприємству, в якому чітко прописати порядок надання працівникам психологічних послуг за рахунок підприємства – як додаткове благо або як дарунок.

Як відобразити додаткове благо у формі №1ДФ ми писали тут.  Наразі цей матеріал є актуальним в частині, що не стосується ставок ПДФО. 

Також про дарунки та додаткове благо можна почитати тут і тут.

ЄСВ на вартість додаткового блага або дарунку не нараховується, адже вони не є оплатою праці та надаються не на умовах трудового договору. 

Оподаткування послуг як складової заробітної плати. Якщо надання психологічних послуг буде передбачено колективним договором як складова оплати праці, в цьому випадку вартість послуг оподатковується ПДФО, ВЗ та ЄСВ так само, як і заробітна плата. При обчисленні ПДФО застосовується натуркоєфіцієнт.

Податок на прибуток. Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, визначений за правилами бухгалтерського обліку. При річному доході понад 20 млн грн обов’язково слід проводити відповідні коригування визначеного фінрезультату на податкові різниці, які встановлено розд. ІІІ ПКУ. При доході до 20 млн грн підприємство має право визначати оподатковуваний прибуток без застосування таких коригувань. Але серед зазначених різниць відсутня різниця, яка виникає по операціях з дарування фізособам або з фінансування їх особистих потреб. Тобто, незалежно від обсягу річного доходу платника податку на прибуток і обов’язку (чи права) проводити коригування фінансового результату, витрати на придбання психологічних послуг для працівників враховуються при його визначенні за правилами бухгалтерського обліку. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20255845
  • Наслідки виплати зарплати з запізненням та неподання повідомлення про прийняття на роботу
    У жовтні прийняли працівника на роботу, але забули подати повідомлення до ДПС. Також цьому працівнику виплатили зарплату за жовтень-грудень лише в кінці грудня 2024 р. Які максимальні штрафи можуть бути застосовані до підприємства в даній ситуації за порушення термінів виплати зарплати і податків, та за неподання повідомлення в ДПС? Чи варто подавати повідомлення із запізненням?
    08.01.2025105
  • Чи включати витрати на відрядження у витрати нотаріуса?
    Нотаріус використовував під час відрядження своє власне авто. Чи можна включити в витрати нотаріальної діяльності добові та витрати на пальне? Які документи мають бути для підтвердження витрат?
    08.01.202546
  • Як визначити розмір добових в гривнях для відряджень за кордон?
    Чи можна встановити наказом розмір добових для відряджень за кордон в сумі в гривнях, і не перераховувати за кожен день 80 євро за офіційним курсом? Чи можна у разі зниження курсу євро зменшити суму в гривнях знову наказом? Скільки разів на рік можна видавати такий наказ?
    08.01.202539
  • Початок та закінчення місця відрядження водія
    На підприємстві працюють водії, які виконують міжнародні перевезення. Водії проживають не в тому місті, де розташовано підприємство, а в інших містах України. Чи можна починати відрядження водія з місця проживання і закінчувати відрядження місцем проживання водія чи місцем розвантаження автомобіля в іншому місті? Чи є в цьому порушення? Маршрут відрядження затверджується наказом і прописується в подорожньому листі
    02.01.202534