• Посилання скопійовано

Витрати на придбання продуктів харчування: особливості оподаткування

Підприємство закуповує продукти харчування не тільки для працівників офісу, а й для відвідувачів. Яким чином підтвердити понесені витрати? Які особливості оподаткування такої операції?

ПДФО та ВС

Згідно з пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи включається дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема, у вигляді, безоплатно отриманого харчування. Однак, оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПКУ, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку (тобто, коли є документи, які дозволяють такий дохід персоніфікувати).

Таким чином, молочні вироби, фрукти, кондитерські вироби тощо, придбані за кошти роботодавця, що призначені для споживання в офісі будь-яким працівником та відвідувачем офісу, облік споживання яких не ведеться персоніфіковано, не може розглядатися як об’єкт оподаткування ПДФО та відповідно ВС (підкатегорія 103.02 ресурсу «ЗІР»*).

* Запитання: "Чи може розглядатися як об’єкт оподаткування ПДФО вода, кава, чай, придбані за рахунок коштів роботодавця, що призначені для споживання в офісі будь-яким працівником та відвідувачем офісу?, Чи включається вартість святкового вечора (банкету, корпоративу), який проводиться працедавцем для своїх працівників, до складу загального місячного оподатковуваного доходу цих працівників?"

 

ЄСВ

Серед виплат соціального характеру в грошовій і натуральній формі, на які слід нараховувати ЄСВ  є оплата чи дотації на харчування працівників, у т. ч. у їдальнях, буфетах, профілакторіях (пп. 2.3.4 Інструкції №5). Однак, ЄСВ у випадку, зазначеному в запитанні, теж не нараховується, адже неможливо встановити хто саме і скільки отримав доходу.

 

Податок на прибуток

Формувати витрати при визначенні фінансового результату до оподаткування платник податку на прибуток має за правилами бухгалтерського обліку (пп. 134.1.1 ПКУ). При цьому розділ III ПКУ не передбачає коригування такого фінансового результату на "негосподарські" витрати, окрім випадку понесення витрат, пов’язаних з невиробничими необоротними активами (до яких продукти харчування не належать, оскільки вважаються запасами).

Опосередковано говорять про це податківці у підкатегорії 102.13 ресурсу «ЗІР»** та у листах ДФС від 25.03.2016 р. №6577/6/99-99-19-02-02-15, від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15, листі Міжрегіонального головно управління ДФС від 01.12.2015 р. №26240/10/28-10-06-11.

** Запитання: "Чи враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток витрати, які відповідно до національних П(С)БО або міжнародних стандартів фінансової звітності враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування, але не пов’язані з господарською діяльністю платника податку?"

В бухгалтерському обліку придбання таких запасів слід обліковувати на субрахунку 209  "Інші матеріали" із подальшим списанням за відповідним актом, що відповідає вимогам первинного документа,  на субрахунок 949 "Інші витрати операційної діяльності". Робити це можна, наприклад, щомісячно, порахувавши кількість спожитих продуктів харчування і їх залишки.

Із розпорядчих документів достатньо оформити наказ директора про забезпечення продуктами харчування не тільки працівників підприємства офісу, а й, наприклад, усіх бажаючих відвідувачів офісу. У такому наказі прописати періодичність придбання продуктів (наприклад, по мірі їх споживання), відповідальну особу за придбання та споживання продуктів, зазначити якийсь ліміт коштів підприємства, що може бути відведений на таку ціль.

 

ПДВ

Незалежно від системи оподаткування підприємства, придбання продуктів харчування з метою їх безоплатної роздачі (якщо ми не говоримо про роздачу згідно з нормами охорони праці) не є господарською операцією. Однак діюча редакція ст. 198 ПКУ дає можливість скористатися ПК з ПДВ при їх придбанні.

Натомість використання таких запасів поза межами господарської діяльності призводить до необхідності застосування п. 198.5 ПКУ. За ним платник ПДВ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладнихї зведену податкову накладну за товарами, у разі якщо такі товари призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Тому, якщо на підприємстві існуватиме наказ, згідно з яким ці запаси придбаватимуться для їх безоплатного споживання працівниками та/або відвідувачами, скласти таку зведену податкову накладну слід буде ще у звітному періоді їх придбання (до списання таких запасів за актом). Базою оподаткування в цьому випадку буде ціна придбання таких запасів.

Читайте також: Податкових різниць за «негосподарськими» витратами не виникає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433