• Посилання скопійовано

Розрахунок відпускних та матеріальної допомоги на оздоровлення

Як обчислити середню зарплату для обчислення відпустки та матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячного заробітку, у випадку виплат щомісячних премій та винагороди за попередній рік, які були здійснені в розрахунковому періоді?

1. Розрахунок відпускних

Розрахунок середньої заробітної плати для нарахування відпускних проводиться у відповідності з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100 (далі – Порядок 100). 

Норми Порядку №100 є обов'язковими для застосування на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності і господарювання.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Порядку №100, розрахунковим періодом для обчислення середня зарплати, у разі оплати часу щорічної відпустки, є останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. 

При обчисленні середньої зарплати у всіх випадках її збереження включаються: 

  • основна заробітна плата;
  • доплати і надбавки;
  • виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії;
  • винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. 

Премії та винагороди включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на зарплату. 

А от одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік. 

Таким чином, включені в розрахункову відомість на зарплату та виплачені в травні - червні 2016 р. щомісячні премії за грудень 2015 р. та січень - лютий 2016 р., припадають на визначений період для обчислення відпускних і тому будуть включатися до розрахунку середньої зарплати повністю.

Що стосується винагороди за ефективне управління державним майном за 2015 р., то, оскільки розрахунковий період для нарахування середньої зарплати для оплати часу щорічної відпустки складає 12 календарних місяців (липень 2015 р. — червень 2016 р.), то буде враховуватися вся сума винагороди.

Розмір відпускних визначається виходячи із середньоденного (погодинного) заробітку, який обчислюється шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців (або за менший фактично відпрацьований період) на відповідну кількість календарних днів року (або меншого відпрацьованого періоду) за винятком святкових та неробочих днів, установлених ст. 73 КЗпП. Отриманий результат множать на кількість календарних днів відпустки.

2. Розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячного заробітку

Якщо матдопомога надається в розмірі середньої зарплати, то Мінпраці у листі від 21.08.2009 р. №506/13/84-09 для її вирахування рекомендує керуватися нормами Порядку №100. Якщо роботодавець дотримається цієї рекомендації, то слід враховувати, що розрахунковим періодом для обчислення середньоденної зарплати буде не 12 календарних місяців, а 2. 

Згідно із рекомендаціями Мінпраці, середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період.

Середньомісячне число робочих днів розраховується шляхом ділення на два сумарного числа робочих днів за останні два календарних місяці згідно з графіком роботи підприємства, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

При цьому слід враховувати норми п. 3 Порядку № 100. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої зарплати за останні  два  календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. Одже, на нашу думку, одноразова допомога за минулий рік, нарахована у розрахунковому періоді, має включатися до розрахунку у розмірі лише 2/12. 

У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому  періоді.

Отже, якщо в травні-червні 2016 року працівник не відпрацював встановлену йому норму робочого часу, для обрахунку середньоденної зарплати ці премії слід брати у розмірі пропорційно фактично відпрацьованому робочому часу (див. приклад у листі). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»