• Посилання скопійовано

Нарахування виробничої премії працівникам: як правильно нараховувати?

За умовами колдоговору при виконанні певних виробничих показників за відпрацьований час підприємство щомісяця виплачує працівникам премію. Як проводити її нарахування: місяць у місяць (у травні за травень) чи у місяці наступному за місяцем, за який нараховується премія (у червні за травень)?

Чинне законодавство не встановлює вимог щодо обов’язкового нарахування складових частин заробітної плати саме в місяці, коли мали місце ті чи інші показники, які прийнятою на підприємстві системою оплати праці визначені в якості умов для нарахувань певних сум. Зауважимо, що чинне законодавство не встановлює і чіткий порядок нарахування премій – якщо підприємство бере на себе обов’язок їх сплачувати згідно із колективним договором або, наприклад, положенням про преміювання працівників, то саме воно має визначити й порядок (періодичність, строки) нарахування та виплати такої премії. 

Якщо це прийнято системою оплати праці на підприємстві, то премія за виконання показників, наприклад, у травні може цілком законно нараховуватися в червні, премія за виконання показників у першому кварталі – нараховуватися в наступному кварталі, премія за виконання показників за рік – у наступному році. Це пояснюється тим, що остаточні підсумки місяця, кварталу, року, можуть бути відомі значно пізніше, ніж передбачені законодавством строки виплати заробітної плати за другу половину місяці (не пізніше 7 числа наступного місця).

Якщо ж говорити про правильність, то до основних принципів бухгалтерського обліку і фінансової звітності належать принцип повноти висвітлення і принцип відповідності доходів і витрат (ст. 4 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Відповідно до принципу повноти висвітлення, фінансова звітність повинна містити всю інформацію  про  фактичні  та  потенційні  наслідки  господарських операцій. Згідно ж з другим названим принципом, для визначення  фінансового  результату  звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання  цих  доходів.

З урахуванням такого, якщо саме здійснювана в якомусь періоді діяльність має наслідком нарахування премій, суми цих премій правильніше відображати їх суми в складі витрат саме в цьому періоді, за який будуть визнані доходи від цієї діяльності. Адже якщо наприклад в наступному періоді цієї діяльності вже не буде, а премія за показниками попереднього періоду буде нараховуватися, то в цьому наступному періоді буде необґрунтоване завищення витрат. За таких умов, якщо на момент закриття в обліку місяця, кварталу, року підприємство не має точних даних про показники, що впливають на фактичний розмір премії, воно також може формувати резерв на виплату премій, включаючи його до витрат в звітному періоді, а нараховувати премії з цього резерву вже в наступному періоді.

Отже, відповідний порядок обліку має бути визначений в наказі про облікову політику, а процедура (строки) виплати премій – в самому колективному договорі або в положення про преміювання працівників.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»