• Посилання скопійовано

Як правильно узяти на роботу інваліда...

Підприємець, який має 8 найманих працівників, має намір працевлаштувати інваліда (I групи), у довідці МСЕК якого вказано, що він непрацездатний. Але насправді він може виконувати певні роботи, зокрема, ремонт техніки. Чи можна його взяти на роботу хоча б на ¼ ставки, не порушуючи законодавства?

Якщо говорити коротко, то працевлаштований інвалід враховуватиметься як виконання квоти працевлаштування незалежно від того, чи протипоказана йому відповідна робота за станом здоров’я: на сьогодні Закон «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для врахування квоти не передбачає зарахування сюди лише інвалідів певних груп чи категорій. 

Водночас згаданий Закон в ст. 17 містить правило, згідно з яким, відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення інваліда на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я інвалідів. 

В Законі «Про реабілітацію інвалідів в Україні» в ст. 8 передбачено, що висновок медико-соціальної експертної комісії з професійної придатності включається в індивідуальну програму реабілітації інваліда і є підставою для здійснення професійної орієнтації, професійної освіти і наступного працевлаштування з урахуванням побажань і думки інваліда. Рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними установами незалежно від типу і форми власності. 

Таким чином, для визначення придатності інваліда до тієї чи іншої роботи необхідно враховувати не інформацію, наведену в довідці МСЕК про встановлення інвалідності, а саме інформацію, наведену в індивідуальній програмі реабілітації. Цілком ймовірно, що в цій програмі вказано не про повну неможливість працювати, а про неможливість працювати в нормальних виробничих умовах. В останньому випадку в разі створення спеціального робочого місця (спеціальних умов праці) інвалід може бути працевлаштований.

Окрім того індивідуальна програма реабілітації інваліда може бути скоригована, що належить до компетенції МСЕК (п. 11 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1317, наказ МОЗ від 08.10.2007 р. №623 «Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда та Порядку їх складання»). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»