• Посилання скопійовано

Надання щорічної та соціальної відпустки на дітей після декретної відпустки

Жінка після декрету хоче взяти основну відпустку за 2015 р. та 2016 р., а також соціальну відпустку на дітей. Чи можна надати відпустку на стільки часу? Як у розрахунок відпускних включити допомогу з вагітності та пологів? Як врахувати збільшення окладу з 01.12.2015 р. у розрахунок відпускних?

Порядок обчислення стажу для щорічної відпустки

Порядок обчислення стажу роботи, який дає право на щорічну відпустку, встановлено ст. 9 Закону "Про відпустки" від 15.11.1996 р. №504. До такого стажу роботи зараховуються: 

1) час фактичної роботи (в тому числі на умовах неповного робочого часу) протягом робочого року, за який надається відпустка; 

2) час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно з законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (в тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу); 

3) час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню, за винятком частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 

4) час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата у порядку, визначеному статтями 25 і 26 цього Закону, за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію "дитина-інвалід підгрупи А" - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.

Також особливості визначення стажу, який дає право на відпустки, визначено у ст. 82 КЗпПУ. З огляду на ці норми, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не включаються періоди відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (п. 3 ст. 82 КЗпПп. 3 ст. 9 Закону №504) та періоди відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (п. 4 ст. 82 КЗпПп. 4 ст. 9 Закону №504). Це правило також зазначено в частині другій статті 181 КЗпП

Втім, ніхто не забороняє роботодавцю надати відпустку «наперед», тобто, таку, яку працівниця «заробить» у майбутніх місяцях або навіть роках. Тому, за згодою роботодавця, працівниця може використати оплачувану відпустку і в більшій кількості днів, ніж вона заробила та ще не використала. 

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, надається працівникам згідно зі статтею 19 Закону №504 тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Якщо є кілька підстав для надання цієї відпустки, її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Оскільки така відпустка є соціальною, її надають не за робочий, а за календарний рік, тому тривалість цієї відпустки не залежить від періоду часу, який відпрацювала особа в календарному році.

Про її надання ми писали в аналітиці: Додаткові відпустки для працівників з дітьми.

Слід зазначити, що на надання щорічної відпустки та додаткової соціальної слід працівниця має надати дві окремі заяви. 

Розрахунок відпускних

Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100 (далі – Порядок №100). 

Відповідно до п. 7 Порядку №100 нарахування відпускних, тривалість яких розраховується в календарних днях провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих  днів, встановлених законодавством). Одержаний результат перемножується на число календарних днів компенсації днів невикористаної відпустки.

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, крім зазначених вище виплат, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов'язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (п. 3 Порядку № 100).

Тобто у розрахунок відпускних працівниці, яка декілька місяців у розрахунковому періоді перебувала у відпустці з вагітності та пологів, включається нарахована сума допомоги з вагітності та пологів за місяці, які входять у розрахунковий період.

Слід зазначити, що у випадках підвищення посадових окладів на підприємстві як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»