Норми п. 24 підр. 4 розділу ХХ ПКУ можуть використовувати виключно ті платники податку на прибуток, які до 01.01.2015 р. нарахували відповідний резерв відпусток, який до 01.01.2015 р. не був використаний.
Якщо ви такого резерву не створено, і відповідно, не визначено у бухобліку до 01.01.2015 р. витрат на його створення, то можна визнати витрати на оплату відпусток, в сумі відпускних, нарахованих у 2015 році.
Відповідь на аналогічні запитання ми вже давали, їх , а також коментарі до них, можна подивитись, наприклад, тут >>>
Позиція наша залишається в цьому випадку незмінною і аргументація та сама.
Якщо резерв не створюється, то, коли підприємство нараховує зобов’язання із виплати відпускних, воно має визнати витрати. Це прописано у ПСБО 16 – витрати виникають під час визнання зобов’язань. І лише в тому випадку, якщо витрати визнаються одночасно із визнанням доходів, для отримання яких вони понесені – наприклад, якщо йдеться про відпускні працівників, зайнятих у виробництві, - сума таких відпускних потрапляє до виробничої собівартості власної продукції/послуг і потрапляє до собівартості реалізованої продукції/послуг тільки в періоді їх реалізації.
Але в будь-якому разі, нараховується резерв відпусток чи ні, витрати на оплату відпусток підприємство так чи інакше визнає, і має на це не тільки право, а і обов’язок – є господарська операція, яку, на підставі первинного документу – відомості про нарахування зарплати підприємство має відобразити в бухгалтерському обліку.
Звичайно, в податківців можуть бути питання щодо рахунку витрат, на яку має бути списано таке зобов’язання, щодо дати визнання таких витрат, в залежності від того, у чому саме були зайняті такі працівники – у виробництві, обслуговуванні виробництва чи в іншій діяльності підприємства, але те, що такі витрати повинні вплинути на формування фінансового результату підприємства, сумнівів немає.
Якщо пыдприэмство вирішить такий резерв за 2014 рік створити і внести зміни до фінансової звітності за 2014 рік (тобто, визнати витрати на створення резерву на оплату відпусток витратами 2014 року), то, на нашу думку, воно матимете право скористатися нормами п. 24 підр. 4 розділу ХХ ПКУ і при виплаті відпускних за рахунок такого резерву після 01.01.2015 р., зменшити фінансовий результат до оподаткування.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити