• Посилання скопійовано

Вплив створення резерву відпусток на фінансовий результат підприємства

Підприємство до 01.01.2015 р. не нараховувало резерву відпусток та нараховувало відпускні працівникам за рахунок витрат. Чи слід нараховувати резерв на відпустки в частині залишку на початок року з коригуванням вступного сальдо балансу за поточний рік, зменшити витрати та збільшити прибуток за 2015 рік на цю суму, а потім на цю ж суму зменшити "податковий" прибуток?

Норми п. 24 підр. 4 розділу ХХ ПКУ можуть використовувати виключно ті платники податку на прибуток, які до 01.01.2015 р. нарахували відповідний резерв відпусток, який до 01.01.2015 р. не був використаний. 

Якщо ви такого резерву не створено, і відповідно, не визначено у бухобліку до 01.01.2015 р. витрат на його створення, то можна визнати витрати на оплату відпусток, в сумі відпускних, нарахованих у 2015 році. 

Відповідь на аналогічні запитання ми вже давали, їх , а також коментарі до них, можна подивитись, наприклад, тут >>>

Позиція наша залишається в цьому випадку незмінною і аргументація та сама. 

Якщо резерв не створюється, то, коли підприємство нараховує зобов’язання із виплати відпускних, воно має визнати витрати. Це прописано у ПСБО 16 – витрати виникають під час визнання зобов’язань. І лише в тому випадку, якщо витрати визнаються одночасно із визнанням доходів, для отримання яких вони понесені – наприклад, якщо йдеться про відпускні працівників, зайнятих у виробництві, - сума таких відпускних потрапляє до виробничої собівартості власної продукції/послуг і потрапляє до собівартості реалізованої продукції/послуг тільки в періоді їх реалізації. 

Але в будь-якому разі, нараховується резерв відпусток чи ні, витрати на оплату відпусток підприємство так чи інакше визнає, і має на це не тільки право, а і обов’язок – є господарська операція, яку, на підставі первинного документу – відомості про нарахування зарплати підприємство має відобразити в бухгалтерському обліку. 

Звичайно, в податківців можуть бути питання щодо рахунку витрат, на яку має бути списано таке зобов’язання, щодо дати визнання таких витрат, в залежності від того, у чому саме були зайняті такі працівники – у виробництві, обслуговуванні виробництва чи в іншій діяльності підприємства, але те, що такі витрати повинні вплинути на формування фінансового результату підприємства, сумнівів немає. 

Якщо пыдприэмство вирішить такий резерв за 2014 рік створити і внести зміни до фінансової звітності за 2014 рік (тобто, визнати витрати на створення резерву на оплату відпусток витратами 2014 року),  то, на нашу думку, воно матимете право скористатися нормами п. 24 підр. 4 розділу ХХ ПКУ і при виплаті відпускних за рахунок такого резерву після 01.01.2015 р., зменшити фінансовий результат до оподаткування. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Залучення працівників до роботи у вихідні дні
    У зв'язку з виробничою необхідністю підприємство планує залучати у вихідні дні (субота та неділя) працівників для виконання певного виду робіт. Оплата праці буде проведена в двократному розмірі посадового окладу. На підприємстві затверджено такий графік роботи: робочі дні - понеділок-п'ятниця з 8:00 до 17:00, 12:00-13:00 обідня перерва вихідні – субота, неділя
    Сьогодні 11:1649
  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.202414
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202426
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202462
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024115