• Посилання скопійовано

Зміни до графіка відпусток: звільнення та воєнний стан

Згідно з графіком відпусток на 2025 р., запланований період надання відпустки працівникові - серпень 2025 р. У липні 2025 р. він звільнився за власним бажанням (компенсацію за невикористані дні відпустки було виплачено). Чи потрібно у зв'язку з цим видавати наказ про внесення змін до графіка відпусток? Чи потрібно видавати такі накази після кожного продовження воєнного стану, оскільки в грудні 2024 р. для працівників, що забажали йти у відпустку після 08.02.2025 р., при розрахунку кількості днів відпустки враховувалися святкові та вихідні дні?

Щодо необхідності внесення змін до графіка відпусток у разі звільнення працівника

Законодавство про працю не вимагає від роботодавця вносити зміни до графіка відпусток шляхом видання окремого наказу щоразу, коли працівник звільняється до початку своєї запланованої відпустки. Графік відпусток є плановим документом, що визначає черговість надання відпусток працівникам. У разі звільнення працівника його право на відпустку реалізується шляхом виплати грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки, що є обов'язком роботодавця згідно зі ст. 83 КЗпП та ст. 24 Закону про відпустки.

Сам факт звільнення та проведення остаточного розрахунку, що включає компенсацію за невикористану відпустку, є належним виконанням норм законодавства. Графік відпусток у такому випадку втрачає актуальність для конкретного звільненого працівника, але продовжує діяти для решти колективу. Внесення змін до графіка є доцільним у випадках перенесення відпустки на інший період з ініціативи працівника або роботодавця, поділу відпустки на частини чи надання відпустки новоприйнятому працівнику. 

Таким чином, у даній ситуації видавати окремий наказ про внесення змін до графіка відпусток у зв'язку зі звільненням працівника не потрібно.

 

Щодо внесення змін до графіка відпусток у зв'язку з продовженням воєнного стану

Видавати наказ про внесення змін до графіка відпусток після кожного продовження дії воєнного стану також не є обов'язковим.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136-IX, у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 73 КЗпП щодо святкових і неробочих днів. Це означає, що на час дії воєнного стану такі дні є звичайними календарними днями, і щорічна відпустка на них не продовжується. 

При складанні графіка відпусток на 2025 рік було правильним враховувати святкові дні для періодів, які потенційно могли настати після завершення воєнного стану. Однак, оскільки воєнний стан продовжується, при наданні відпусток у цей період слід керуватися чинними нормами.

Практика, що склалася, рекомендує у графіках відпусток на період воєнного стану вказувати місяць надання відпустки та її тривалість у календарних днях, уникаючи зазначення конкретної дати закінчення. Це дозволяє уникнути плутанини та необхідності постійних коригувань. Остаточні дати початку та тривалість відпустки фіксуються в наказі про надання відпустки, який видається на підставі заяви працівника та затвердженого графіка.

Отже, немає потреби видавати новий наказ про зміну графіка відпусток після кожного указу про продовження воєнного стану. Достатньо при наданні конкретної відпустки в наказі правильно розрахувати її тривалість з урахуванням того, що святкові та неробочі дні під час дії воєнного стану є звичайними календарними днями. 

Висновки:

  1. Видавати наказ про внесення змін до графіка відпусток у разі звільнення працівника допочатку його запланованої відпустки не потрібно. Факт звільнення та виплати компенсації фіксується в наказі про звільнення та особовій картці;
  2. Немає необхідності видавати накази про зміну графіка відпусток після кожного продовження воєнного стану. При наданні відпусток слід керуватися чинною нормою про незастосування святкових днів та вказувати правильну тривалість відпустки безпосередньо в наказі про її надання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи компенсується соціальна відпустка на дітей при звільненні?
    Чи має право працівник на компенсацію за невикористану соціальну відпустку на дітей за 2008, 2009 та 2023 роки при звільненні за власним бажанням, якщо він має трьох дітей (2001 та 2005 р.н.), одна з яких з 2017 року має інвалідність?
    Сьогодні 17:1111
  • Зміни до графіка відпусток: звільнення та воєнний стан
    Згідно з графіком відпусток на 2025 р., запланований період надання відпустки працівникові - серпень 2025 р. У липні 2025 р. він звільнився за власним бажанням (компенсацію за невикористані дні відпустки було виплачено). Чи потрібно у зв'язку з цим видавати наказ про внесення змін до графіка відпусток? Чи потрібно видавати такі накази після кожного продовження воєнного стану, оскільки в грудні 2024 р. для працівників, що забажали йти у відпустку після 08.02.2025 р., при розрахунку кількості днів відпустки враховувалися святкові та вихідні дні?
    Сьогодні 13:5545
  • Як «перевести» електрозварника на новий розряд?
    Чи обов’язково вказувати розряд в трудовій книжці? Один електрозварник звільнився і на його місце прийнято електрозварника, який закінчив училище з посвідченням ІІ розряду, тож виникла потреба у диференціюванні їх зарплати відповідно до розрядів. Як перевести першого зварника на розряд?
    Сьогодні 09:4411
  • Право на ПСП працівників, призваних на військову службу, які отримують зарплату та грошове забезпечення
    Якщо працівник, призваний на військову службу отримує зарплату та одночасно забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету то роботодавець під час нарахування зарплати такому працівнику не має право на застосування ПСП
    25.07.202522
  • Звільнення працівника з інвалідністю, з яким втрачено зв'язок
    Як правильно звільнити працівника (основне місце роботи), з яким призупинено дію трудового договору з 24.02.2022 р. та який знаходиться на окупованиій території (з 2022 року не виходить на зв'язок)? Працівник є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. Які документи треба оформити і як саме, щоб уникнути будь-яких проблем зі сторони працівника та контролюючих органів?
    25.07.202525