• Посилання скопійовано

Чи може підприємство бути без бухгалтера та кого і як слід повідомляти про зміну бухгалтера?

Чи може ТОВ працювати без бухгалтера взагалі, якщо директор може сам здавати звіти? Які документи потрібно подати у державні органи при звільненні головного бухгалтера?

Чи може підприємство працювати без бухгалтера взагалі, якщо директор може сам здавати звіти?

Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці надало такі роз'яснення:

Якщо головний бухгалтер звільнився, а нового не призначили або його посаду скоротили, на період відсутності головного бухгалтера призначається особа, яка виконуватиме його обов'язки за сумісництвом, з відповідною доплатою. Це може бути директор.

Якщо посада головного бухгалтера залишається в штаті, але обов'язки ведення обліку планується покласти на директора, слід звернути увагу на те, що директор може тимчасово замінювати головного бухгалтера в порядку суміщення посад з відповідною доплатою згідно із законодавством, як це визначено у ст. 105 КЗпП та колективним договором.

Водночас, у ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік зазначається, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно, з дотриманням вимог цього Закону, обирає форми його організації:

  • введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;
  • користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;
  • ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб'єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності;
  • самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства.

Отже, директор може самостійно вести бухгалтерський облік на підприємстві.

 

Які документи потрібно подати до державних органів при звільненні головного бухгалтера?

Необхідно подати до податкової форму №1-ОПП.

Відповідно до пп. 66.4 ПКУ та абз. 1 пп. 9.3 розділу IX Порядку №1588, платники податків – юридичні особи зобов'язані подати контролюючому органу відомості про осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін в облікових даних платників податків, шляхом подання заяви за формою №1-ОПП з позначкою «Зміна відповідальних осіб: особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку».

При цьому заповнюються розділи 1, 2, 4 та 10 заяви за формою №1-ОПП, а інформація про засновників не подається.

У шапці форми зазначається позначка в графі «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку». При цьому заповнюються лише графи:

  • 1 – «Податковий номер»;
  • 2 – «Повне найменування українською мовою»;
  • 4 – «Найменування контролюючого органу, до якого подається заява»;
  • 10 – «Головний бухгалтер (бухгалтер чи інша особа, на яку покладено обов'язки з ведення бухгалтерського обліку платника податків)».

Ця форма підписується або директором, або уповноваженою особою. (див. роз'яснення у категорії 116.01 БЗ).

У разі відсутності на підприємстві посади головного бухгалтера до контролюючого органу подається заява за формою №1-ОПП з позначкою «Зміна відповідальних осіб: особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку» з відомостями про керівника підприємства.

Тобто, якщо відповідальним за ведення бухгалтерського обліку стає директор, то в графі 10 вказуємо його дані. (див. роз'яснення у категорії 116.01 БЗ)

Заяву за формою №1-ОПП можна подати кількома способами:

  • в електронному вигляді через Електронний кабінет;
  • в паперовому вигляді. 

Висновки:

  • Нна підприємстві може не бути посади головного бухгалтера чи бухгалтера, і в такому випадку директор може самостійно вести бухгалтерський облік та складати звітність;
  • Якщо змінюється головний бухгалтер (чи єдиний бухгалтер), для цього потрібно подати заяву за формою №1-ОПП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення працівниці у декреті при закінченні строкового договору
    Трудовий договір з працівницею укладено в листопаді 2023 року на один рік. У квітні 2024 року вона пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, яка перейде у відпустку для догляду за дитиною. Чи може роботодавець звільнити її в листопаді 2024 року у зв'язку із закінченням строку договору? Чи можливе звільнення після її виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років?
    17.07.202518
  • Нарахування відпускних мобілізованому працівнику при добровільній виплаті допомоги
    Працівник мобілізований до Збройних Сил України з липня 2022 року. Протягом усього періоду служби підприємство щомісяця добровільно виплачує йому матеріальну допомогу в розмірі його посадового окладу. Чи потрібно нараховувати такому працівнику відпускні (тобто чи накопичується в нього право на щорічну відпустку)?
    17.07.2025125
  • Зайво надані дні відпустки особі з інвалідністю: як діяти?
    При внутрішній перевірці виявлено, що працівнику з інвалідністю III групи протягом останніх п'яти років надавалася щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів замість належних 26. Якими мають бути дії роботодавця для виправлення цієї ситуації?
    17.07.202537
  • Визначення базового місяця для індексації новоприйнятих працівників
    Оклад за посадою "підсобний робітник" було збільшено з 01.03.2025 року. Кількість працівників за цією посадою збільшено з 01.07.2025 року. Який місяць є базовим для індексації заробітної плати працівників, прийнятих на цю посаду з 01.07.2025 року?
    14.07.2025923
  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025917